Egyéb

Vedd észre a különbséget a sürgős és a fontos között!

A hatékonyság növelésének, a megfelelő időgazdálkodásnak egyaránt alapja a feladatok priorizálása. El kell dönteni, hogy mi az, amire nagyobb hangsúlyt kell fektetni és mit adhatunk le, szervezhetünk ki vagy – akár – felejthetünk el. A súlyozásban sokat segít egy egyszerű módszer, az Eisenhower-mátrix.

Ami fontos, az ritkán sürgős és ami sürgős, az ritkán fontos – mondta az Egyesült Államok 34. elnöke, Dwight David „Ike” Eisenhower. Nem véletlen, hogy Stephen R. Covey, nemzetközi hírű szervezetfejlesztési és vezetési tanácsadó a hatékonyságáról híres egykori elnökről nevezte el azt az egyszerű módszert, amely segít besorolni a különböző feladatokat. 
Azt, hogy a feladatok között prioritási sorrendet kell létrehozni, talán magyarázni sem érdemes. A kérdés mindig az, miként állítsuk fel ezt a szabályrendszert – ebben segít az Eisenhower-mátrix.
A sürgős-fontos mátrixnak is nevezett rendszerben a SWOT-analízishez hasonlón hozunk létre kategóriákat, egy kétdimenziós táblázatba írjuk be a feladatokat. Minden egyes feladatot rangsorolni kell, annak sürgőssége és fontossága szerint: vagyis a feladatlista mindegyik tételéről eldöntjük, hogy sürgős vagy sem, illetve fontos vagy sem. Ebből jön létre a négy kategória, amit lehet ábrázolni koordináta rendszerben is, így még áttekinthetőbb: az x-tengelyre a sürgős-nem sürgős, az y-ra pedig a fontos-nem fontos dolgok sorolhatók be. És megjeleníthető táblázatban is.

  Sürgős Nem sürgős
Fontos Most kell megcsinálni!  Be kell tervezni, idő kell rá!
Nem fontos Add le, szervezd ki, delegáld! Felejtsd el!

 

Sürgős és fontos
Az a feladat, ami valóban sürgős és fontos, nem tűr halasztást – vagyis azonnal el kell végezni. Ide tartozhat minden olyan munka, szállítás, aminek közeli a határideje vagy aminek az elvégzése nélkül más feladat nem lenne megoldható.

Nem sürgős, de fontos
Ideális esetben ide tehető a legtöbb saját feladatunk, azaz van időnk arra, hogy a fontos dolgokkal foglalkozzunk és ne sürgessen a határidő. Ez utóbbi feszültséget okoz és csökkenti a hatékonyságunkat. Amikor koncentrálhatunk arra, hogy a fontos dolgaink időben elkészüljenek, akkor nem torlódnak fel a feladatok, elkerülhető a kapkodás, nem kell ezer dologra figyelni egyszerre. Vagyis minél több időt fordítunk tervezhetően a fontos feladatainkra, annál elégedettebbek leszünk a munkánkkal.

Sürgős, de nem fontos
Ezek a mielőbb leadandó feladatok. Sokszor olyan rutinfeladatokról van szó, amelyeket rendszeresen meg kell csinálni, rendkívül egyszerűek, könnyen elvégezhetők, csak viszik az időt. Ahhoz, hogy a fontos dolgokra tudjunk figyelni, a kevésbé fontosakat nem nekünk kell megcsinálni: az adminisztráció, a könyvelés vagy akár a takarítás mind olyan feladat, amit más is képes elvégezni, ezért érdemes rábízni. 

Nem sürgős és nem is fontos
Ide tartoznak azok a dolgok, amelyeket nem kell elkapkodni. Sokszor olyan feladatokról van szó, amelyeket működési hiba eredményez – a takarításnál maradva: ha megbíztunk valakit azzal, hogy tartsa tisztán az irodát vagy a műhelyt, de sohasem viszik ki a szemetet vagy a polc teteje mindig poros marad, akkor nem az a megoldás, hogy mi megcsináljuk helyette nap, mint nap, hanem az, hogy szólunk a problémáról és ha nem oldódik meg, elindítunk egy nem sürgős, de fontos kategóriájú projektet, aminek eredményeként szolgáltatót váltunk.