Egyéb

A vállalkozások nagy dilemmája: bérlés vagy vásárlás

Vállalkozásunk jelenlegi helyzete és jövőbeli kilátásai a legfőbb szempont az irodahelységgel, telephellyel kapcsolatos döntésben. Mindkét opciónak megvannak a vitathatatlan előnyei, amelyek között cégünk lehetőségeit figyelembe véve hozhatunk racionális döntést. Összeszedtük, milyen tényezőket érdemes figyelembe venni a dilemma feloldásához.

Milyen helyzetben éri meg a bérlemény?
A bérlés sok induló és kisvállalkozás számára praktikus megoldás, mivel rugalmas és általában megfizethetőbb. Felszabadítja a működőtőkét, hozzáférést biztosíthat egy kedvező helyszínhez, aminek a megvásárlása nem feltétlenül lenne megvalósítható. A bérleti szerződés időtartama akár fixen választható, ami különösen hasznos a növekedés miatt idővel költözni kényszerülő vállalkozásoknak. 
Lényeges, hogy tőkét szabadít fel ez a megoldás, amelyet a vállalkozás más területeire – például marketingre vagy a csapat és az eszközök bővítésére lehet fordítani. Emellett a bérbeadók általában a karbantartásért és a javításokért is felelősek, így a céget megkímélik a váratlan kiadások terhétől. A bérbe adott ingatlanok nem elhanyagolható előnye, hogy a havi bérleti díjat a vállalkozás költségként levonhatja, így csökkentve adóalapját.

A bérleti díj hosszú távon ugyanakkor jelentős kiadást jelenthet, idővel ugyanis növekedhet a havi fizetendő összeg, ez pedig csökkentheti a jövedelmezőséget. A bérelt helyiségek gyakran korlátozzák a testreszabhatóságot és a márkaépítést, ez pedig határt szab az egyedi és személyre szabott környezet létrehozásának. Az ingatlan feletti ellenőrzés és irányítás hiánya hátrány a különleges infrastruktúrával vagy speciális berendezésekkel rendelkező vállalkozásoknak is.

Miért érdemes vásárolni?
Az ingatlanvásárlás magas pénzügyi és eseti költségekkel jár, ugyanakkor a hosszú távú költségmegtakarítás ezt ellensúlyozhatja. A bérleti díjakon megtakarított összeget tőkeépítésre lehet felhasználni, illetve hitel esetén a törlesztőrészlet összemérhető lehet a havi bérleti díjjal. Az ingatlan értéke ráadásul reál értéken is emelkedhet, ami potenciális megtérülést biztosít ennek a befektetésnek. A saját irodahelyiségek teljes körű lehetőséget biztosítanak az egyedi elképzelések és igények megvalósításához. Amennyiben területnövekedéssel járó fejlődést tervez a cég, akkor érdemes kétfajta lehetőséget is megfontolni:

  1. Vásárláskor az éppen szükségesnél nagyobb ingatlan még kihasználatlan részei bérbe is adhatók más vállalkozásoknak. Bevételhez juthat így a cég, és a bérlőkkel kedvező vállalkozási szimbiózisok is kialakíthatók: hatékonyságbeli, ügyfélbevonzó és arculatépítő előnyökkel is jár egy jó bérlői mix.  
  2. A vásárolt ingatlan több lépésben építhető, fejleszthető, ezáltal az egyes fázisok költségei is eltolhatók időben. 

Az irodahelyiségek, más telephelyek megvásárlása jelentős befektetés, ahol érdemes az alapvető ingatlan-befektetői szempontokat kiemelten figyelembe venni, és amelynek finanszírozásába sokszor jelzálog fedezetű vagy támogatott hitel is beemelhető. A megfelelő szakértelemmel kiválasztott saját tulajdonú ingatlan növeli a cég vagyonát, javítja a hitelezhetőséget, de terheket is ró a vállalkozásra. A karbantartás és a javítás a tulajdonos felelőssége, ami egyértelműen további költségekkel jár. Emellett a rugalmasságot is ronthatja.

Újdonságból napi gyakorlat
A COVID-19 világjárvány hatása, a fejlődő otthoni munkavégzés és a hibrid munkamodellek megjelenése mind befolyásolták a piaci igényeket és a bérléssel vagy vásárlással kapcsolatos preferenciákat. Az elmúlt években egyre nagyobb teret hódítottak a rugalmas irodai megoldások, például a coworking terek és a rövid távú bérleti szerződéseket, közös használatú szolgáltatásokat kínáló irodák. A home office-ban elvégezhető távmunka mellett a távfelügyelettel támogatott, egyre növekvő arányban robotizált gyártási folyamatok is rohamosan terjednek. E fejleményekkel feltétlenül számolni kell a döntés előkészítésekor.