Egyéb

Leleplezzük a népi hiedelmeket: csak így fog megvédeni az autód légzsákja

A légzsák életet menthet egy balesetnél, ezzel mindenki tisztában van. A kockázatmentes működéshez azonban be kell tartani néhány alapvető szabályt és elővigyázatossági intézkedéseket is érdemes tenni. Igaz ez a flottaautókra vagy éppen a bérelt járművekre is.

Mindig be kell kötni az övet!
Céges vagy bérelt autóban is minden utasnak, minden úton viselnie kell a biztonsági övét, mert a légzsák csak így működik hatékonyan. Az övfeszítő berendezés aktiválódása előzi meg a frontális légzsákok kinyílását, így nem okoz sérülést az airbag és betölti védelmi feladatát. Az övhasználat-ellenes népi hiedelmekkel, ismerősök véleményével, tapasztalataival, lustaságával nem érdemes foglalkozni a modern autók használóinak. Az öv ugyanis alapvető biztonsági berendezés, amely megtartja, megvédi a vezetőt és az utasait hirtelen, erős lassuláskor is, megakadályozhatja a súlyosabb sérüléseket balesetnél, és megvédi az utasokat az autóból kieséstől, illetve az autó tervezetten gyűrődő biztonsági utascellájában tartja őket.

Helyesen kell beállítani az ülést, a kormányt és az övet!
Különösen a több kolléga által is használt autóknál érdemes figyelni a beállításokra. A vezetőülésnek mindig felelő távolságban kell lennie a kormánytól, az utas ülésének pedig az előtte lévő műszerfaltól, mivel a légzsák kinyílásához kellő térre van szükség. Ez az egyik oka annak, miért nem szabad a műszerfalra feltett lábbal utazni az ún. anyósülésen, hiszen a kinyíló légzsák durva, akár életveszélyes sérülést is okozhat. A háttámla beállításánál is legyünk mértéktartók: hátunk közel függőleges helyzete a legbiztonságosabb. Jó példa az utasszállító repülőgépeken fel- és leszálláskor kötelezően alaphelyzetbe állítandó támla vagy a repülők, versenyautók pilótáinak meredek hátú ülései – nem véletlenül van ez így. A vezetőülés nem nyugágy, a maradandó gerincsérüléseket nem érdemes megkockáztatni - már kisebb balesetek következményeként is lehet akár kerekesszékbe kerülni. Egyes autókban a biztonsági öv felső rögzítési pontjának magassága is állítható. Ilyenkor úgy vezessük az övet, hogy szépen felfeküdjön a vállunkra, ne a nyakunk előtt és ne is a hónunk alatt menjen el! 

Karbantartást, ellenőrzést igényel
A légzsák rendszeres ellenőrzése, esetleges karbantartása kiemelten fontos, hiszen jó esetben sohasem kell meggyőződnünk autónk ezen védelmi rendszerének működéséről. A flottakezelők, márkaszervizek átvizsgálásai rendszerint kiterjednek a légzsákokra is. A hibás vagy sérült légzsákot javítani vagy cserélni kell, ezt csak erre kiképzett márkaszervizben, szakműhelyben szabad végeztetni, mert egy rossz mozdulattal nagy kárt és veszélyt lehet okozni.