Egyéb

Százezreket takaríthatnak meg évente a magyar cégek az új EU-s jogszabállyal

Új szabályozás lép életbe az okoseszközök piacán. Megmutatjuk, hogyan spórolhatnak ennek köszönhetően a magyar vállalkozások. 

Világszerte 150 millió okostelefont selejtezünk le évente, amely hatalmas környezeti és egyben anyagi terhet jelent a lakosságnak és a vállalkozásoknak egyaránt. A csere leggyakoribb oka az elavulás mellett a magas szervizköltség. Ennek megváltoztatását célozza az az új európai uniós szabályozás, amely várhatóan a globális technológiai piacra is hatással lehet. A 2027-ben életbe lépő jogszabály az akkumulátorok könnyű, akár felhasználók által is elvégezhető cseréjére kötelezi a hordozható eszközök (mint például okostelefonok, tabletek, notebook és fényképezőgépek) gyártóit.

Manapság a cserélhető akkumulátor és a könnyű szerelhetőség rendkívül ritka megoldás, különösképpen az okostelefonok esetében, azonban egyáltalán nem lehetetlen az ilyen készülékek beszerzése. Például egy igen találó elnevezésű – Fairphone – holland gyártó 2013 óta kínál akár házilag is javítható vagy fődarabjait cserélve modernizálható készülékeket. Nemrégiben pedig olyan ismert márkák is elébe mentek a kötelezővé váló iparági elvárásnak, mint a Nokia. De milyen előnnyel járhat vállalkozásunk számára a könnyen javítható okostelefon?

Akkumulátor csere
Kétségkívül a házilag szerelhető telefonok egyik legnagyobb előnye az akkumulátor gyors és egyszerű cseréjének lehetősége. Napjaink készülékeinek egyik leggyorsabban elévülő komponense a beépített, drágán cserélhető akkumulátor. Az eszköz öregedésével nemcsak az üzemidő romlik, hanem egyes gyártók termékei a gyengülő töltési kapacitás miatt a készülék operációs rendszerén keresztül a teljesítményt is visszafoghatják, ezzel hatványozottan rontva az okostelefon használhatóságát. Cserélhető erőforrásokkal ezt megelőzhetjük, ráadásul tartalék akkumulátorral akár hosszabb üzemidőt is elérhetünk.

Könnyű javíthatóság
A meghibásodások miatt szintén gyakran vásárolnak új készüléket a vállalkozások. A javítási költség a jótálláson túli időszakban könnyedén megközelítheti egy új eszköz árát, és még valószínűbb, hogy meghaladja a jelenlegi készülék értékét. Ezért a vásárlók hajlamosak a régi selejtezése és inkább új eszköz beszerzése mellett dönteni. A könnyű javíthatóságot ígérő készülékek jelentősen csökkenthetik a karbantartás és a szerviz költségeit. Sőt, egyes gyártók a javíthatósággal együtt egyszerű fejleszthetőséget, bővíthetőséget is ígérnek: a mobil eszközök belső komponensei így újabb és fejlettebb modulokra cserélhetők, hozzájárulva ezzel a készülék időtállóságához, felhasználóinak hosszabb távú elégedettségéhez.

Szoftveres támogatás
A készülékek szoftverének hosszabb támogatása a fenntarthatóság mellett használati értéktöbbletet is jelent, ezért a népszerű márkák a nagyobb értékű készülékeikre egyre hosszabb szoftveres frissítést ígérnek. Manapság már nem ritka a 3-4, sőt, akár a 7 éves támogatással érkező okostelefon sem. A frissítés nem csak a modern funkciók és az alkalmazások miatt hasznos, hanem biztonsági okokból is rendkívül fontos kritérium – különösen a vállalati közegben. A gyártók ugyanis az eszközök operációs rendszerének frissítésével gondoskodnak az adatainkat veszélyeztető szoftveres sebezhetőségek kijavításáról. A szoftverek hosszabbtávú frissíthetőségére akkor is érdemes hangsúlyt fektetni, ha a hardveres fenntarthatóság (még) kevésbé fontos. 

Az általánosan elterjedt könnyű javíthatóságra ugyan még várnunk kell, de a gyártók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek rá. Az okostelefonok mellett minden beépített áramforrással működő hordozható készüléknek könnyített akkumulátorcserét kell lehetővé tennie 2027-től. 

Tudatos vásárlással már most is tehetünk a fenntarthatóságért, ami ráadásul nem csak ökológiai, hanem gazdasági és arculati előnyökkel is jár vállalkozásunk számára. A fenntarthatóbb, környezetkímélőbb céges eszközöket látva kedvezőbb kép alakul ki a vállalatról az erre egyre igényesebb ügyfelek körében.