Egyéb

Stresszkezelés az agráriumban

Nem könnyű a mezőgazdaságban dolgozók élete: hiába a természet közelsége, számos stresszforrás nehezíti a gazdák mindennapjait is, előidézve olyan mentális problémákat, amelyek visszavetik a termelékenységet. Az élelmiszerbiztonság szempontjából szintén fontos a segítségkérés, ha állandósult a szorongás vagy a kiégés veszélye fenyeget.

A jóllét fenntartásához minden munkavállaló és vállalkozó számára létfontosságú a mentális egészség, amely a munkahelyi teljesítményben is meghatározó. Az elmúlt évek nehézségei nem múltak el nyomtalanul a mezőgazdaságban sem – a koronavírus járvány, az infláció, a rezsidrágulás, az éles árverseny, illetve a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek az agráriumot és annak szereplőit is alaposan próbára tették.

A gazdálkodás nem csak egy szakma, hanem hivatás: elkötelezettség amellett, hogy a közösségek gyarapodjanak, minőségi élelmiszerhez jussanak és a termőföld az elkövetkező nemzedékek számára is gazdag legyen. A mezőgazdaságban dolgozó emberek megtartása és mentális egészségük megőrzése az élelmezésbiztonság fenntartásának egyik kulcstényezője.

A gazdálkodók a területükön olyan egyedi kihívásokkal szembesülnek, amelyek a pénzügyi eredményeik mellett a mentális egészségükre is hatással lehetnek, ezekre ráadásul nem mindig van befolyásuk. A tartósan rossz hangulat, a szorongás vagy súlyosabb esetekben a depresszió olyan figyelmeztető tünetek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert ha nem járnak utána, az nem csak a saját jóllétüket veszélyezteti, hanem a környezetük, a családi vállalkozásuk, a munkatársaik kilátásait is rontja.

A nyomasztóan pesszimista hangulat kedvezőtlen lehet a mezőgazdasági vállalkozás hatékonysága, jövedelmezősége szempontjából, ami nem ritkán a hozamok csökkenését, az élelmiszertermelés visszaesését idézi elő, sőt az élelmiszer- és élelmezésbiztonságot veszélyeztető kockázatokat is fokozza. 
A Corteva Agriscience szakértői a fenntartható fejlődés érdekében összegyűjtötték a hasznos szempontokat a gazdálkodókra leselkedő mentális buktatók kezeléséhez. 

Több stressz, több baleset
A mentális egészségügyi problémák tipikus jelei gyakran a balesetek és a sérülések számának növekedése, a döntéshozatal és a problémamegoldás nehézkessé válása, az önbecsülés csökkenése, a feszült kapcsolatok és a társadalmi elszigeteltség, valamint az életminőség romlása.

Noha ritkábban esik szó róla, a mentális problémák gyakoriak és súlyosak az agráriumban – viszont jellemző, hogy sok érintett nem keres megfelelő segítséget, így pedig nem lehet hatékonyan orvosolni a negatív állapotokat. Pedig tudni kell, hogy a gazdálkodók maguk is megelőzhetik vagy kezelhetik a stresszt, olyan általános megoldásokkal, amelyeket minden más területen is alkalmazhatnak a vállalkozók és a munkavállalók. 

Elengedhetetlen az elegendő alvás! A mezőgazdasági feladatok jellemzően már kora reggeltől igénybe veszik a gazdákat, de rájuk is érvényes szabály, hogy az egészségügyi szakemberek szerint naponta legalább hét óra alvás, illetve lefekvés előtt a koffein, az alkohol és a képernyő kerülése ajánlott az optimális teljesítmény érdekében. 

Ügyelni kell a kiegyensúlyozott étkezésre! Könnyebben elérhető a friss gyümölcs, zöldség, a jó minőségű gabona, a sovány fehérje és az egészséges zsírok, és ezek egyensúlyáról a táplálkozásban a mezőgazdasági szereplők sem feledkezhetnek meg. Ezen étkezési elemek a szabadtéri, vagy irodai munkához szükséges energia, a jó hangulat és az immunitás szempontjából kulcsfontosságúak, akárcsak a bőséges folyadékfogyasztás, illetve a só, a cukor, a mesterséges adalékanyagok mérsékelt fogyasztása. 

Sportoljunk! Aki terepmunkát végez, nem áll távol tőle a rendszeres testmozgás. Ezzel együtt a stresszkezelés szempontjából fontos tudni, hogy a munkán kívüli, szórakoztató fizikai aktivitás javítja a hangulatot, csökkenti a felgyülemlett feszültséget és megelőzheti a krónikus betegségeket. Az általános szabályok szerint ideális a legalább heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgás, könnyű sportolás.

Azonosítsuk a problémát! A szorongás leküzdésében lényeges az is, hogy tanuljuk meg azonosítani és kezelni a munka során felbukkanó stresszforrásokat, mint például a pénzügyi kérdések, az időjárási hatások, az elszigeteltség vagy a termelésnél felmerülő, egyedi problémák. Az olyan relaxációs technikák, mint a tudatos légzés, a meditáció vagy a jóga gyakorlása nem városi hóbort, hanem mindenkinek hasznos segítség lehet – stresszhelyzetben nyugtatják az elmét és a testet. 

Szánjunk időt a kikapcsolódásra! Tudatosan eresszük ki a gőzt: nem szabad sajnálni az időt a családi, baráti beszélgetésekre, a feltöltődésre, esetenként a szórakozásra. A gazdálkodás általában megterhelő és időigényes feladatkört jelent, de ha ésszerűen szervezzük a munkát és napközben kisebb szüneteket tartunk, illetve nem hagyjuk ki a szabadságot, a szabad hétvégéket, az segít egyensúlyban maradni.

Nem szégyen a segítségkérés! Kimerültség, mentális egészségügyi zavarok esetén nem szégyen segítséget kérni: a gazdálkodó ne zárja magába az aggodalmait, hanem forduljon tanácsért valamelyik bizalmasához, családtagjához, vegye fel a kapcsolatot orvosával, egy mentális egészségügyi szolgáltatóval, a segélyhívó szolgálattal vagy egy támogató csoporttal!