Egyéb

Sikeresen zárult az MFB technológiafejlesztési programja

Az MFB 0%-os likviditási hitele közel 10 ezer vállalkozásnak biztosított forrást és a covid okozta gazdasági nehézségeknél is segítséget jelentett. A KKV Technológia sikere mellett a 2014-2020-as finanszírozási időszak zárásával kapcsolatos teendőkről, tapasztalatokról is beszélt Kasziba Levente, az MFB EU Értékesítési és Ügyfélkapcsolati Igazgatóság vezetője. 

Az MFB egyik legnépszerűbb európai uniós forrású hitele, a „Mikro- Kis- és Középvállalkozások Technológiai Korszerűsítése Célú Hitelprogram” célja a vállalkozások támogatása volt, amely kiegészült a koronavírus-járvány nyomán kialakult likviditási nehézségek leküzdésével. Az MFB terméke az energiaintenzív iparágakat célozta meg, készletek beszerzéséhez, működési költségek, bérek finanszírozásához járult hozzá, ezzel támogatta a vállalkozások zavartalan működését. „A kormányzati intézkedések elsősorban az energiaintenzívebb ágazatok segítése volt, ezért az MFB ezt a célt támogatva dolgozta át a terméket. A hitelek 80%-ával feldolgozóipari, építőipari, illetve kereskedelmi vállalatokat finanszírozott a fejlesztési bank” – hívta fel az MFB Podcast hallgatóinak figyelmét Kasziba Levente.

Hatalmas sikernek könyvelhető el az európai uniós forrásból megvalósított -a koronavírus-járvány utáni újraindításhoz is igényelhető- hitelprogram. A 2014 és 2020 közötti finanszírozási időszak igénylési fázisának lezárását követően már látható: 90%-ban mikro-, kis- és középvállalkozások jutottak forrásokhoz. „Nagy érdeklődés volt a hitelre, mivel a vállalkozások többségének fontos és sürgős volt a forrás biztosítása a működőképességük megőrzéséhez – ehhez gyors reagálásra és ügyintézésre volt szükség a közvetítőktől és az MFB-től egyaránt. A piaci reakciók alapján kijelenthető, hogy sikeres volt a hitelprogram” – húzta alá az MFB EU Értékesítési és Ügyfélkapcsolati Igazgatóság vezetője. „A 300 milliárd forintot meghaladó összegből 260 milliárd forintot már folyósított az MFB, a szerződött állomány jelenleg 295 milliárd forintot tesz ki. A szerződés megkötésével már előlegként lehívható a teljes igényelt összeg, erre már csak kevesen várnak, a többség a források hasznosításán dolgozik.”

A Mikro- Kis- és Középvállalkozások Technológiai Korszerűsítése Célú Hitelprogrammal összesen közel 10 ezer vállalkozás jutott több mint 500 milliárd forint forráshoz. Mivel a GINOP megújulást célzó operatív program keretében hirdette meg az MFB a hiteltermékét, ezért kifejezetten a vidéki, illetve a Budapesten és Pest megyén kívüli települések fejlesztéseit támogatja.