Egyéb

MFB Összetartók Podcast: Most is megéri a támogatott agrárhitel

Az emelkedő energiaárak, a gyorsan növekvő költségek, az aszály és a dráguló finanszírozás mellett hogyan juthatnak levegőhöz az agrárcégek? Milyen lehetősége van a mezőgazdasági termelőknek, hogy a kiesett bevételek ellenére is folytathassák a gazdálkodást, akár hitelből is? Kinek és mekkora segítséget nyújthat a Magyar Fejlesztési Bank? Mi változik jövőre? Hova fordulhatnak a gazdák, ha információra van szükségük? Ezekről a kérdésekről beszélgetett Sebestyén Róberttel, a Magyar Fejlesztési Bank agrárszakértőjével Váczi Gergő az MFB Összetartók Podcast ötödik adásában.

Az aszállyal, emelkedő energiaárakkal, gyorsan növekvő költségekkel egyszerre sújtott agráriumban egyre nagyobb az igény olyan hitelekre, amelyek segítségével fenntartható a gazdálkodás. Létkérdés a kieső bevételek pótlása, hogy a termelést folytatni lehessen, ami – egyebek között – a jövő évi támogatások igénybevételének is az alapja – mondta Sebestyén Róbert, a Magyar Fejlesztési Bank agrárszakértője az MFB Összetartók Podcast ötödik adásában. 
Hangsúlyozta: a cél a likviditási nehézségek kezelése a mezőgazdasági vállalkozások esetében, a bankoknak leginkább most ebben van szerepük. Az MFB olyan, támogatott hitelkonstrukciókat kínál, amelyek a mostani emelkedő kamatkörnyezetben is rendkívül kedvező kondíciókkal vehetők igénybe. 
Mint elhangzott, a Magyar Fejlesztési Bank piaci részesedését meghaladó súllyal vesz részt az agrárium finanszírozásában, leginkább azokat az egyébként hitelképes mezőgazdasági vállalkozásokat megcélozva, amelyek másként nem jutnának forráshoz vagy a szükségesnél kisebb mértékű finanszírozást érhetnének el. A termelők – az őstermelőktől az egyéni gazdaságokon keresztül a kisebb és nagyobb méretű gazdasági társaságokig – fordulhatnak forgóeszköz-hitelért az MFB-hez és partnereihez és állami kamattámogatás mellett jelenleg is a piacinál jóval kedvezőbb feltételekkel kaphatnak hitelt. 
A kamattámogatást, így a felvehető hitel mértékét jelenleg az unió ún. mezőgazdasági de minimis szabályai határozzák meg, ám ebben – ahogyan korábban a covid miatt, úgy most az energia-válság kapcsán – vannak a gazdálkodók számára kedvező változások. A csekély összegű (azaz a de minimis) támogatás fő szabály szerint ugyanis 3 év alatt nem lehet nagyobb 25 ezer eurónál, ám az új uniós válságtámogatási szabályok átmenetileg ismét növeltek a keretösszegen. Eszerint a szeptember elseje óta elérhető hitelek esetében a támogatás a mezőgazdasági termelőknél 3 év alatt 62 ezer euró lehet, míg a halászati ágazatban 75 ezer euró, az élelmiszeripari termelőszervezetek esetében pedig félmillió euró a felső összeghatár. 
Sebestyén Róbert elmondta: a feltételek év végéig élnek, de ezt követően akár még ennél is kedvezőbb konstrukciók is elérhetők lehetnek– összhangban az új uniós ciklus rendelkezéseivel. 
Kiemelte: már a mostani kondíciók mellett is rendkívül kedvező ez a finanszírozási lehetőség. Így például a mezőgazdasági termelő ügyfelek a támogatással – a jelenlegi, bőven 6 százalék feletti forgóeszközhitel kamatok mellett is – 2,5 százalékos hitelkamatot fizetnek, ami a korábbi, rendkívül kedvező NHP-hitelek szintjének felel meg. A támogatás a hitel kamatának 60 százalékát érheti el, míg a sertéstenyésztők esetében – az ágazat nehéz helyzetére tekintettel – a kamattámogatás 100 százalékos is lehet, 2022. december 31-ig.
A fogóeszköz-hitelt a mezőgazdasági termelők 1 millió forinttól 150 millió forintig vehetik igénybe, a termeltető vállalkozásoknál a keret egymilliárd forint is lehet, míg az élelmiszeripari cégek esetében 50 és 500 millió forint között elérhető a felvehető összeg – itt a futamidő akár hét év is lehet, ahogy a türelmi és a rendelkezésre-tartási idő is nagyobb. 
Sebestyén Róbert hangsúlyozta: az MFB hiteleinek nagy előnye nem csupán a piacinál alacsonyabb kamat, hanem a hosszabb (alapból is 5-6 éves) futamidő, hiszen így a vállalkozások biztos, kiszámítható forráshoz juthatnak a nehéz időkben. 
Az MFB szakértője szerint az elérhető konstrukciókról és a feltételekről azoknak is érdemes tájékozódniuk, akik 2023-ban szeretnének finanszírozáshoz jutni – akár forgóeszközök fedezésére, az átmeneti likviditási nehézségek leküzdésére vagy a majdani támogatott beruházások saját erejének megteremtésére van szükségük. 
Jelezte, hogy az MFB is figyelemmel követi a vidékfejlesztési pályázatok alakulását, amelyek esetében egyes beruházásokhoz akár 40-50 százalékos vissza nem térítendő támogatással is számolhatnak majd az agrárium szereplői. Ezeknél a fejlesztéseknél is szükség lesz azonban a „maradék” előteremtésére, amiben a saját tőke mellett ugyancsak szerepet kaphatnak a banki hitelek. Az MFB ezért folyamatosan nyomon követi a szabályozást, hogy termékkínálatát az igényekhez igazítsa.
Sebestyén Róbert aláhúzta: a beruházásoknál és a beruházási hitelek felvételénél is érdemes számolni a forgóeszköz-finanszírozás növekedésével. A fejlesztések eredményeként növekedhet ugyanis a termelés, amihez értelemszerűen nagyobb forgóeszköz-igény, így magasabb forgóeszköz-finanszírozási igény is társul. 
A kedvező konstrukciókról az MFB-nél, illetve kereskedelmi banki partnereinél lehet érdeklődni, a hiteligénylések 50 millió forintos érték felett pedig közvetlenül beadhatóak a Magyar Fejlesztési Bankhoz.