Egyéb

Megéri befektetni az egészségbe

Az egészséges, motivált munkaerő minden vállalatvezető álma és ideális esetben célja is. Minél életerősebbek, dinamikusabbak, kiegyensúlyozottabbak a kollégák, annál hatékonyabb, jobb munkát végeznek és általában annál kreatívabbak, kezdeményezőbbek is. A táppénzen töltött napok számának csökkentéséhez nem csak a sportolási lehetőségek támogatásával, hanem például az egészséges étkezés feltételeinek megteremtésével is hozzájárulhat a munkáltató. 

Összegyűjtöttünk néhány tippet, trükköt, miként érdemes támogatni a kollégákat az egészségmegőrzésben, a betegségmegelőzésben és a work-life balance, vagyis a munka-magánélet egyensúlyának kialakításában. Mindez ugyanis egyértelműen a cég bevételeinek és ezeken keresztül profitabilitásának növekedéséhez vezet - és a legtöbb lehetőség még csak nem is kerül jelentős összegbe.

1.Sportolási lehetőségek támogatása
Érdemes a béren kívüli juttatások rendszerébe beilleszteni a sporttevékenységek – uszoda-, edzőtermi bérlet, stb. – finanszírozását, de számos, gyakorlatilag ingyenes motivációs eszköz is alkalmazható a rekreáció támogatására. Ilyen például egy megállapodás a munkahelyhez közeli fitnesztermekkel bizonyos százalékú kedvezmény nyújtásáról a kollégák számára, esetleg más sportolási lehetőség biztosítása a munkaidő terhére vagy éppen vállalati spotkör, futball-, futócsapat, stb. szervezése, népszerű tömegsportrendezvényekre a kollégák szervezése, felkészülési, részvételi költségeik támogatása.

2. Az egészséges étkezés feltételeinek megteremtése
Ha változatos, egészséges ételeket kínáló, saját munkahelyi menzát nem is tud minden cégvezető biztosítani a dolgozóinak, néhány aprósággal mindenképpen hozzájárulhat a minőségi étkezés feltételeinek megteremtéséhez. Főként az újonnan belépőknek lehet nagy segítség az iroda, telephely közelében található étkezési lehetőségek – éttermek, élelmiszerüzletek – listája, illetve a már bevált megoldások megosztása (például honnan érdemes diétás vagy vegetáriánus menüt rendelni). A legfrissebb tudományos eredményeken alapuló étkezési jó tanácsok gyűjteménye is hasznos segítség lehet az egészségük megőrzésére ügyelő kollégák számára. Bevezethet a munkáltató gyümölcsnapot is, ennek a kezdeményezésnek változatos formái ismertek: van, ahol minden héten másvalaki hoz a közösségnek valamilyen gyümölcsöt, másutt egy egész napig minden dolgozó csak gyümölcsöt vagy gyümölcsöt is tartalmazó ételeket fogyaszt. Egyre terjed a nagyobb munkahelyeken, hogy olyan beszállítót bíznak meg, amely biztosítja a kollégáknak a napi nassolástkiváltó gyümölcsadagot, jellemzően heti rekeszcserével megvalósítható utántöltéssel.

3. Alternatív közlekedési módok támogatása
Közvetve az egészségmegőrzést támogatja az is, ha a cég ösztönzi, hogy a gépkocsi vagy a tömegközlekedés használata helyett a munkatársak gyalog, kerékpárral, esetleg rollerrel érkezzenek a munkába. Az adott hónapban/évben a legtöbb kilométert így megtevő kollégák elismerésére vállalaton belüli verseny is meghirdethető, de az egészségesebb munkába járás támogatására konkrét pénzügyi támogatás is nyújtható – jelenleg például a kormányzat az elektromos hajtású biciklik beszerzésére ír ki rendszeresen pályázatot, a bringás flották használata is támogatható, akár cafeteria jellegű programmal is. 

4. Edukációs programok szervezése
Online előadások révén vagy a céghez meghívott dietetikusok, orvosok, edzők, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek segítségével egy munkáltató szintén több támpontot adhat munkatársainak az egészségesebb élet, a kiegyensúlyozott munka-magánélet rendszerének kialakítása felé vezető úton. 

5. Szűrőprogramok finanszírozása
A betegségmegelőzés egyik kulcsa az elváltozások időben történő diagnosztizálása, ezért azok a cégek, amelyek hosszú távon számolnak a kollégáik által teremtett hozzáadott értékkel, rendszeresen támogatják őket abban is, hogy időközönként kivizsgáltassák magukat. Az ilyen irányba elkötelezett menedzsment és HR számos szolgáltatásból válogathat a cafetéria-palettán a teljes körű szűrésektől kezdve az egy-egy szervre, szervrendszerre koncentráló, célirányos vizsgálatokig. Az étkezésnél említettekhez hasonlóan itt is nagy jelentősége van az edukációnak: ha a szűrést anyagilag nem is tudja minden esetben támogatni a munkahely, érdemes egy kisokost összeállítani a kollégáknak arról, hogy egy-egy szűrővizsgálat milyen gyakran ajánlott, hol végeztethető el, illetve például az adott településen lesznek-e a közeljövőben ingyenes szűrési napok. Jelentős segítség, ha az üzemorvosnál is elérhetők ezek az információk.