Egyéb

Kátyúba futott autó kárrendezése

Mit tehet az az autós, aki belefut egy kátyúba a közúton? A telente gyakran előforduló, bosszús eset utáni javítások költségét nem feltétlenül kell egyedül viselnie a tulajdonosnak, üzemeltetőnek. Megnéztük, milyen lehetőségek vannak a kárrendezésre.

Ha tél, akkor kátyúkárok – gyakran okoznak bosszúságot az autósoknak a közutakon fagyos időben keletkezett burkolathibák, amelyekbe, ha belefut a sofőr, a járműben keletkezett károk javíttatása -akár a céges flotta, akár a családi autó biztonsága, de sokszor mozgásképessége érdekében- halaszthatatlan teendőnek számít. 
Leggyakoribb kátyúkárok típusai súlyosság szerint növekedő sorrendben:

  1. kisebb, talán még javítható defekt, 
  2. a gumiabroncs cseréjét megkövetelő kisebb vagy nagyobb szálszakadás, szerkezeti sérülés, vagy 
  3. a felni torzulása, repedése, törése. 

A pocsolyával álcázott, nagyobb lyukak okozta ütések azonban jelentősebb sérülést is okozhatnak az autón, például a futóművet és a kormányberendezést is tönkre tehetik. A tapasztalatok szerint csak később feltűnő olajfolyást is okozhat, ha kátyúba futott az autó – ezért érdemes minden gyanús, erősebb koppanással járó eset nyomán átnézetni a járművet egy szerelővel.
Évente átlagosan közel ezer autótulajdonos tesz kárbejelentést a közutakon lévő burkolthibák miatti járműsérülésekről, de ennél jóval több károsult lehet. Az autósok zöme viszont a nem tervezett szervizlátogatás után jellemzően nem vesződik azzal, hogy behajtsa a szükséges javíttatással keletkezett költségeit. 
Ennek oka sokaknál az, hogy tudják: a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás nem terjed ki a kátyúkárokra, ezen kívül pedig nincsenek tisztában a további lehetőségekkel. Nem árt tudnia a szerencsétlenül járt autósnak, hogy némi utánajárással mégis létezik megoldás, hogy ne kelljen egymaga állnia a kiadásokat. 

Az autós bizonyít, a közútkezelő fizet
Egy úthiba miatti kárt minden esetben a közút fenntartójánál kell bejelenteni – ehhez alapvetően szükséges, hogy közvetlenül a kátyúkár bekövetkezése után, még a helyszínen dokumentáljuk a balesetet. A közútkezelő ugyanis csak abban az esetben fizet majd kártérítést, ha a felelőssége egyértelmű, a jogalap pedig tisztázott. 
A káreseményt mindig a kárt szenvedett autósnak kell bizonyítania – ezért is fontos az egyértelmű, körültekintő dokumentálás, mivel a károsultnak kell igazolnia, hogy a sérülés ott és úgy következett be, ahogy ő bejelenti. 
Ehhez az sem ritka megoldás, ha rendőrt hív az autós és azonnali intézkedést kér. 
A rendőrök kiérkezéséig sem kell tétlenül várakozni, hanem tanácsos megalapozni a bizonyítási eljárást részletes fotók készítésével, amelyek az útszakaszt, az autót, a kátyú méreteit is jól szemléltetik. Utóbbihoz például hasznos lehet, ha az arányok érzékeltetésére valamilyen jellegzetes méretű tárgyat beleteszünk a kátyúba, esetleg, ha megoldható, az egyik kerékkel beleállunk, hogy a fényképről is látszódjon az úthiba „bűnössége”. Emellett írásban is jegyezzük le a történteket vagy keressünk szemtanút, aki éppen a környéken járt és vallomásával alátámaszthatja az állításainkat.
A rendőrségi helyszínelés során jegyzőkönyvet vesznek fel, amelynek másolatát utóbb ki lehet kérni, és a fotók, feljegyzések mellett ezt a dokumentumot is csatolni kell a közút fenntartója felé. 
A Magyar Közút tájékoztatása szerint autópályán történő haladás közben bekövetkező káresemény esetén a legközelebbi autópálya-mérnökség segítségét kell kérni (például az SOS-telefonon), és a legközelebbi biztonságos helyszínen (parkolóban, pihenőben) kell megvárni a kiérkező útellenőrt.

Csak az illetékes társaság lehet felelős
Fontos tudnivaló, hogy az országos közutak üzemeltetését, karbantartását Magyarországon jelenleg több közútkezelő társaság végzi. 
Ha országúton, autópályán futottunk kátyúba, a dokumentált káreseményt a Magyar Közútkezelő internetes oldalán a legegyszerűbb jelezni, ahol a gyorsabb ügyintézés érdekében első lépésben kiválasztható, hogy melyik úton történt a baleset. (https://kozut.hu/ugyfelszolgalat/karigeny-bejelentes-eloszuro/
A közútkezelő ez alapján sorolja az adott útszakaszt ténylegesen kezelő társasághoz az ügyet, tehát nem kell az autósnak külön azt is kibogarásznia, hogy igényével egyáltalán hová fordulhat.
A káreseteket elsősorban elektronikus úton érdemes bejelenteni a karigenykezeles@kozut.hu címen, de postai úton is intézkedhetünk a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Kárigénykezelő osztályának címén (1024 Budapest, Fényes Elek u. 7-13.). Aki ismeri az adott útszakasz kezelőjének illetékességét, a bekövetkezés helye alapján az esetet közvetlenül is jelezheti az országos közútkezelő illetékes vármegyei igazgatóságán.
A Budapest határain belüli úthálózat, illetve az egyéb közúti létesítmény hibája miatt bekövetkezett kárigényeket a Budapest Közút Zrt. vizsgálja ki és rendezi. A fővárosi eseteket a https://www.budapestkozut.hu/ut-hid-mutargy-igazgatosag/ugyfelszolgalat/karrendezes/ webcímen lehet bejelenteni. 

Nem kerülhető el a formanyomtatvány
Alapvető, hogy érdemi ügyintézés csak a káresemény bejelentése során tett önkéntes adatszolgáltatással valósulhat meg. Kárigényt a gépjármű tulajdonosa, illetve az általa meghatalmazott személy érvényesíthet, ezért a bejelentéshez a gépjármű forgalmi engedélyének másolatát is szükséges csatolni.
A kárigény internetes bejelentése során valamennyi illetékes társaság weboldalán formanyomtatványok (kárbejelentő lapok) érhetők el, amelyhez csatolni kell elektronikusan a káresemény bekövetkeztét igazoló iratokat, vagyis a fényképeket, tanúvallomásokat, a helyszínelési jegyzőkönyvet, továbbá – ha az autós már rendelkezik vele – a kár összegét igazoló javítási számlát.
Az online formanyomtatványon fel kell tüntetni egyebek mellett a járműtulajdonos elérhetőségét, például az e-mail címét, a telefonszámát, továbbá a majdani kárrendezés érdekében a bankszámlaszám kitöltése is kötelező. A telefonszám megadása azért is fontos, mert az illetékes ügyintéző a kártérítési igény befogadása esetén kárszakértő partnert von be a folyamatba annak érdekében, hogy egyeztessenek a részletekről.
A bejelentőlapon a káresemény bekövetkezésének pontos leírása mellett szükséges meghatározni például a gépkocsi haladási sebességét, az időjárási viszonyokat és az útburkolat jellegét is, és ismertetni kell az esetleges vagyontárgy-sérüléseket. Emellett összegszerűen meg kell határozni, hogy mekkora a becsült kárösszeg. 

Perelni lehet az elutasításra
A benyújtott dokumentáció alapján a közútkezelő társaság nyilvántartásba veszi a káreseményt, és ha szükséges, hiánypótlásra szólítják fel a bejelentőt. Ezután a rendelkezésre álló információk mérlegelésével kivizsgálják a kárigényt, amelynek eredményéről értesítik az érintettet.
Mivel a közútkezelő társaságok felelőssége nem objektív, a baleset körülményeinek tisztázása minden esetben elengedhetetlen. Ugyanis, kizárólag egyértelmű felelősség esetén számíthat kárkifizetésre az autós – a közútkezelő a megállapított összeg kiutalásához felelősségbiztosítással rendelkezik.
A kátyúbaleset jogszerű elrendezéséhez tehát elengedhetetlen lesz időt, energiát szánni a dokumentálásra és a türelmes ügyintézésre, mivel hiába az egyértelmű eset, a hivatalos vizsgálat eredményeként a kárigényt utóbb elismerhetik vagy elutasíthatják. Első esetben a szükséges együttműködés után nincs más teendő, mint várni a kártérítés megérkezését, amelynek kifizetéséről a társaság gondoskodik. 
Amennyiben viszont a közútkezelő nem ismeri el a felelősségét, a kárigénylő az elutasítás ellen polgári peres eljárás keretében élhet jogorvoslattal.