Egyéb

Junior Primák a magyar tudományban: Dr. Horváth András

A demencia korai felismerésének fontossága

A modern orvostudomány rengeteg kihívással néz szembe, ezek közül talán az egyik legnagyobb a demencia és annak számos formája. A korai felismerés, megelőzés és kezelés érdekében folytatott kutatásokban Dr. Horváth András neve kiemelkedő. Az MFB Podcast Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájában díjat elnyert kutatókat bemutató sorozatában a neurokognitív kutatások elismert szakemberével beszélgetett Váczi Gergely.

Világszerte mintegy 50 millió embert, Magyarországon is 200-300 ezer főt érint a demencia, és a hozzá kapcsolódó betegségek összesége. A demencia egy kórállapot, tehát nem egy betegség, hanem egy olyan állapot, amihez betegségek vezethetnek. Az intellektus hanyatlása, a gondolkodási képességek elvesztésének olyan foka, hogy az érintett egyén nem képes gondoskodni önmagáról, nem tudja ellátni szociális feladatait, családi életét, és már nem kommunikál a külső elvárásoknak megfelelően.

Dr. Horváth András Attila az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) demencia betegségekkel foglalkozó neurokognitív kutatási központjának igazgatója. 2014-ben diplomázott a Semmelweis Egyetemen, PHD fokozatát 2018-ban szerezte meg. A nemzetközileg is elismert szakember fő kutatási területe a demencia és az Alzheimer-kór, amelyek megelőzésével, kezelésével foglalkozik. Intézeti főállása mellett a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének adjunktusként oktat anatómiát a Semmelweis Egyetemen.  Az orvostanhallgatók pregraduális angol és magyar nyelven történő oktatása mellett számos tudományos diákköri és PHD-hallgató témavezetője. 
Kutatott Belgiumban, az Egyesült Államokban, Portugáliában és Svájcban. Nevéhez fűződik a Nemzeti Neurofibromatózis Regiszter létrehozása, több tudományos közlemény és előadás szerzője. Eddigi munkásságát többek között az Apáti Alapítvány, valamint a Semmelweis Egyetem Publikációs Díjával ismerték el, 2020-ban pedig megkapta a Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában. 

A Magyar Fejlesztési Bank és a Prima Primissima Alapítvány 2007-ben hozott létre önálló díjat azon 33 évnél fiatalabb tudósok elismerésére, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez. A Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájának odaítélésének fontos célja, hogy évről-évre újabb generációk számára állítson példaképeket. 

„Alapvetően ezeknek a betegségeknek van egy életkori meghatározottsága, minél jobban előrehaladunk az életkorunkban, annál nagyobb a rizikó. Az Alzheimer-kór esetében 65 év fölött körülbelül 5 évente duplázódik a kockázat.” – mondta el Dr. Horváth András. „Amennyiben fennáll genetikai hajlam és van valamilyen környezeti tényező, ami, ha összekapcsolódik, akkor egy szerencsétlen helyzet alakul ki. Ennek megfelelően azt szoktuk mondani, hogy ma az Alzheimer-kórnak vannak megelőzhető és nem megelőzhető tényezői. Az életkorunk előrehaladását, bizonyos családi genetikánkat nem tudjuk a jelen tudásunk szerint megváltoztatni, de azt, hogy például a szív- és érrendszerünk állapota milyen, ami egy rizikótényező az Alzheimer-kórban, azt igen.” – hívta fel vendégünk a figyelmet a betegség kifejlődésének összetettségére.

Az emberi életminőség és az élethossz növelése érdekében az orvostudomány folyamatosan keresi a válaszokat a legkomolyabb egészségügyi kihívásokra. A demencia és annak változatai az évszázad egyik legaggasztóbb betegségévé váltak, melyek globális méreteket öltve milliókat érintenek. Dr. Horváth András munkássága példaértékűen mutatja, hogy a tudományos közösség nem csak észleli ezt a kihívást, de aktívan részt is vesz annak megoldásában. A demencia korai felismerése és megelőzése kulcsfontosságú nem csak az érintettek, hanem a vele járó terhek miatt az egész társadalom számára.