Egyéb

Junior Prima díjasok a magyar tudományban: Dr. Kubinyi Enikő etológus

Állati munka

Sok állattartó hajlamos családtagjainál, még talán saját gyermekeinél is előrébb sorolni házi kedvencét. Dr. Kubinyi Enikő etológus kutatócsoportjával a házikedvencek társas kapcsolatainkra gyakorolt hatását vizsgálja. Az etológus a kutyák segítségével az öregedés folyamatára is keresi a választ.

A családban tartott kutyák öregedésének vizsgálata hozzájárulhat a demencia kezelési módszerének megtalálásához, a háziállatok és az ember interakcióinak tanulmányozása segíti a robotok fejlesztését is – mondta az etológiai kutatásainak hasznosításáról Dr. Kubinyi Enikő etológus, az MFB Podcastjában. A Junior Prima Díj Magyar Tudomány kategóriájának kitüntetettje hozzáfűzte: korábban a patkányok csoportos viselkedésének tanulmányozása vezetett a drónok kötelék-repülésének hatékonyabb programozásához. 

A Magyar Fejlesztési Bank és a Prima Primissima Alapítvány 2007-ben hozta létre önálló díját a kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel a magyar tudomány fejlődéséhez jelentősen hozzájáruló 33 évnél fiatalabb tudósok elismerésére. A Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategória évről-évre példaképeket állít az újabb generációk számára.

Dr. Kubinyi Enikő az ELTE Etológia Tanszékének tudományos főmunkatársa, biológus, etológus, az MTA doktora, 2021 óta az MTA Lendület Társállat Kutatócsoport vezetője, 92 tudományos közlemény szerzője. 2016-ban alapította a családi kutyák kognitív öregedését kutató szenior családi kutya programot. 2003-ban az Amerikai Pszichológusok Társaságának díjazottja, 2009-ben Junior Prima Díjas, 2016-ban pedig az Európai Kutatási Tanács legrangosabb ösztöndíja, a Starting Grant nyertese. 2018-ban L'Oréal-UNESCO díjas, kétszer is kiérdemelte a Bolyai János kutatói ösztöndíjat. 

„Minden gyereket érdekelnek az állatok, csak ez nálam nem múlt el” – mondta Kubinyi Enikő a szakmaválasztásról. Tizenhat éves volt, amikor kiharcolta, hogy legyen kutyája, ám amikor viselkedés-kutató lett, egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az ember legjobb barátja áll majd munkásságának középpontjában. Akkoriban a tanszéken paradicsomhalakkal foglalkoztak már bő húsz éve, ám úgy érezték, váltani kell, mert már minden lehetőséget kimerítettek. Ez volt az az időszak, amikor Csányi Vilmos meggyőzte a kutatótársait, hogy érdemes lenne a kutyákkal foglalkozni annak ellenére, hogy a nemzetközi tudományos világ általános véleménye szerint nem érdemes a kutyák viselkedését tanulmányozni, mivel az emberrel szoros együttélés miatt nincs megfigyelhető természetes közegük. Több mint tíz évvel a kutatómunkák kezdete után, hogy több szempontból is érdemes a kutyák viselkedését tanulmányozni. Sőt, világhírt hozott a tanulmány, miszerint a háziasítás során olyan tulajdonságok jelentek meg a kutyákban, amelyek kifejezetten alkalmassá teszik az emberekkel való együttélésre és együttműködésre. 
Dr. Kubinyi Enikő PhD-hallgatóként vett részt az emberhez szokott, gondozójukat elfogadó farkasokkal végzett vizsgálatban. Ehhez rendkívül kis korban, a szemük kinyílásától kezdve neveltek otthon farkaskölyköket – négyhónapos korukig még moziba is mentek velük. A kötődés kialakult, a kutatás azonban kimutatta: látható különbségek maradtak a szelídített farkasok és a kutyák között. A farkasok csak táplálékkal motiválhatóak, a szociális jutalmazás (dicséret, simogatás) nem működik náluk, ahogyan a tiltás sem. Amennyiben egy farkas szeretne valamit megszerezni, de ebben meggátolják, akkor dühös lesz. A kutya ezzel szemben kiképezhető, figyel az emberre. Ha letesznek két tányért eléjük – az egyikben van jutalomfalat, a másikban nincs – és a gondozó rámutat az egyikre, akkor a kutyák általában ahhoz mennek oda, míg a farkasok nem hallgatnak az emberre és maguk választanak. 
 
Dr. Kubinyi Enikő a kutyák társadalmi kapcsolatainkra, szociális és mentális egészségünkre, valamint a gyerekvállalásra gyakorolt hatását vizsgálja jelenleg. Egyre többen gyerekként kezelik, családtagként tekintenek a négylábúra, a kutyatartók anyaként és apaként hivatkozása saját magukra már Magyarországon is egyre elterjedtebb. Egy reprezentatív felmérés szerint a magyarok 64 százaléka tartja családtagnak a kutyát, 16 százalékuk részben vagy teljesen egyetért azzal az állítással, hogy a kutya olyan, mint egy gyerek, és a kutyatartók 12 százalékának kedvence minden más embernél fontosabb a számára. 

A kutatómunka másik iránya az öregedés vizsgálata, a demencia ugyanis az ember legjobb barátjánál is megjelenik, a náluk kognitív diszfunkciónak nevezett patologikus hanyatlás a szakértők körében ismert jelenség. A kutyáknak 7-8 éves koruk után nehezebben megy a tanulás és romlik a memóriájuk is. Az emberi demenciának nincs ellenszere és nem kezelhető, a betegség ugyanakkor a kísérleti állatokban (patkányoknál, egereknél) nem alakul ki. Érdekes kérdés tehát, hogy van-e hasonlóság a kutyák és az emberek időskori hanyatlása között. A kutyák elaltatását követően tudományos célra felajánlott ebek egy úgynevezett agybankba kerülnek, a gazdákat pedig a négylábú viselkedéséről szóló kérdőív kitöltésére kérik. Az adatokra épülő vizsgálatok kimutatták: a kognitív diszfunkcióban szenvedő kutyák agyában béta-amiloid peptid jelenik meg, amely az alzheimer kórban szenvedő embereknél is megtalálható. Nemcsak a tünetek, hanem a molekuláris háttér is hasonló a betegségeknél. A kutyák kutatása így segítségünkre lehet a megfelelő kezelés, illetve gyógymód megtalálásában. 

A kutyák viselkedésének vizsgálata másra is használható. A kutyák nem-verbális kommunikációt folytatnak az emberrel, amely az emberekkel kapcsolatba kerülő robotokba átültethető kommunikációs technikát jelent. Ehhez hasonló volt a patkányok csoportos viselkedésének – a dominancia, a hierarchia, a kommunikáció és az együttműködés módszerének – megfigyelését a drónok csoportos mozgásának kialakítására felhasználás. Ennek segítségével rajzolhatott a 2022. augusztus 20-i ünnepség keretei között mintákat az égre egy drónraj.