Egyéb

Így tartsuk fenn a munkavállalók motiváltságát

A cégvezetők, hr-szakemberek egyik legösszetettebb feladata a munkavállalók motiváltságának fenntartása. A pénz, vagyis a jó fizetés és a jutalmak csak egy ideig működnek, a megfelelő motiváció hiánya pedig végül a teljesítmény romlásához, elégedetlenséghez, kiégéshez vezethet. A munkatársakat számtalan módon lehet és érdemes ösztönözni, összeállításunkban erre mutatunk néhány bevált példát.

Az embereket különféle dolgok motiválhatják munkájuk során. Míg valakit a pénz és az egyéb juttatások, addig mást a kihívás vagy a munkával járó társadalmi rang hajt, egyeseket a különféle díjak és elismerések motiválnak, mások a munka nyújtotta biztonságot vagy éppen a jó társaságot keresik. Az indíttatás generációnként is eltérő. Az X generáció tagjait általánosságban a stabil, versenyképes fizetés és a biztos munkahely hajtja, az Y generációt a folyamatos karrierfejlődés és az élvezhető munkahelyi közeg ösztönzi, míg a Z generációt a tudatos CSR stratégiával rendelkező, öko-munkahelyek motiválhatják a legjobban. De természetesen minden munkavállaló önálló személyiség, amit érdemes rendre figyelembe venni. Nézzünk néhány példát arra, mivel ösztönözhetjük a kollégákat:

Csoportos jutalom
A pénzjutalom az egyik legalapvetőbb motivációs eszköz, ám a hatékonysága idővel sokat romlik. Hatékonyabb lehet, ha nem személyeket, hanem csoportokat jutalmazunk egy közösen elért célért és a díj is lehet kreatívabb, például egy közös vacsora, kirándulás, szakmai képzés.

Mutassunk példát!
A példamutatás az egyik leghatásosabb motivációs eszköz. Legyünk olyan vezetők, akiket érdemes követni. Nem várhatunk el olyat a kollégáinktól, amit mi magunk ne tudnánk vagy akarnánk megcsinálni. Érdemes erre olyan szenior és junior párokat kialakítani, ahol a kialakult munkakultúrán felüli tudás és tapasztalat átadásán túl is hasznos mentori kapcsolatok alakulhatnak ki, amelyeket érdemes támogatni.  

Oktatás, továbbképzés
Biztosítsuk a lehetőséget, hogy a munkatársak továbbképzéseken, tréningeken vegyenek részt. Ezekből nemcsak ők, hanem az egész vállalkozás profitálhat.

Törjük meg a monotonitást!
Ne hagyjuk unatkozni az alkalmazottakat, időnként törjük meg a napi rutint! Már az is segít, ha hétről hétre más vezeti a megbeszéléseket, de szervezhetünk közös munkaebédet is. 

Ünnepek, céges hagyományok
Nagyobb céges rendezvény lehet egy évben többször is, nem csak mindig az év végén vagy az elején. Teremtsünk hagyományt: egy kisebb vállalkozásban megünnepelhetjük a születésnapokat és más egyéb, fontos napokat az embereink életében, de szervezhetünk közös étkezéseket vagy akár rövidebb közös vakációt is.

Kínáljunk előre lépési lehetőséget!
Az egyik legerősebb ösztönző, ha tudjuk, pontosan miért dolgozunk, mi az a cél, ami felé tartunk. Személyenként változó, hogy kit mi motivál: ez lehet például előrejutás a ranglétrán, több pénz, nagyobb felelősség, magasabb fokú önállóság, egy nagyobb vízió megvalósítása.

Mindenki számít
Magyarázzuk el a kollégáknak, hogy személyes munkájuk hogyan járul hozzá a vállalkozás egészének teljesítményéhez. Mindenki szereti magát fontosnak érezni, mindenki elégedettebb, ha azt látja, a csapat eredményében fontos az ő munkája.

Legyünk támogatóak!
Ha egyeseknek sikerül a terveket teljesíteni, erősítsük a becsvágyat azokban is, akik éppen nem érték el a kitűzött célt. A lassabb, több odafigyelést, törődést igénylő alkalmazottakkal szemben reális elvárásokat fogalmazzunk meg a fejlődésük sebességét illetően.

Díjazzuk az ötleteket!
Működésünk, napi rutinunk fejlesztésére, hatékonyabbá tételére számos ötlet merülhet fel kollégáinkban vagy gyakran a családtagjaikban. Legyünk nyitottak az ilyen ötletekre, keressük, támogassuk ezeket, még hogyha viccesek is, jól kezelve javíthatják a hangulatot, ha pedig valóban megvalósításra érdemesek és aztán sikeresek is, akkor pedig eredményesebbé tehetik a cégünket.