Egyéb

Hasznos érzékenyítés kisvállalatokban

A mástól, a hagyományostól való eltérés számos vállalati sikersztori alapja volt már a gazdaságtörténet során. A munkatársak érzékenyítésének technikája nem csak a sokszínűbb csapat összeállításakor használható sikerrel, hanem például a kiadáscsökkentés, a környezettudatosabb működés elérése érdekében is. 

Nem mellesleg minél nyitottabb, szélesebb látókörrel rendelkeznek a kollégák, annál kreatívabb ötletekkel rukkolhatnak elő, ami a bevételek szintjén is mérhető előny lehet. A munkahelyi érzékenyítés alapvetően egy attitűdformálás, amelynek keretében új dolgok, megközelítésmódok, viselkedésminták kerülnek a középpontba. 

A másság kezelése 
Klasszikusan a minél sokszínűbb csapatok összeállításának céljával használják az érzékenyítő tréningeket, oktatási anyagokat - például azért, hogy felkészítsék, sőt, ösztönözzék a szervezetet fogyatékossággal élő, más nemzetiségű, bőrszínű vagy vallású munkavállalók befogadására.
Ez a fajta érzékenyítés különös jelentőséget kaphat napjainkban, amikor egyre több vállalkozás rendelkezik például külföldi partnerekkel, ügyfelekkel, vevőkkel, vagy egyre több esetben kapcsolódnak be külföldi kollégák az egyes projektekbe, más országokban, földrészeken élő csapattagok dolgoznak be, akikkel napi kapcsolatot ápolnak a munkatársak. A zökkenőmentes, szoros munkakapcsolat kiépítéséhez szükség van arra, hogy a kollégák megismerjék a megszokottól eltérő közegeket, viselkedésmintákat, kommunikációs formulákat, a hétköznapokra is kiható vallási szokásokat.
Egy fogyatékossággal élő munkatárs, de olykor egy fiatal csapatba érkező idős kolléga is okozhat fennakadásokat a működésben, ha előzetesen nem készítjük fel a munkatársainkat, s nem nyújtunk számukra segítséget, kapaszkodókat, no meg megfelelő információkat. Éppen ezért fontos, hogy ne tabu téma legyen a másság, hanem ismerkedjenek meg vele a szervezetben dolgozók.
Hogyan közlekedik egy látássérült? Miben és miért gondolkodik, és viselkedik másként egy nyugdíjas kolléga a feltörekvő fiatalokhoz képest? Milyen eszközökre, bútorokra van szüksége egy mozgássérült kollégának? Hol tud imádkozni a muzulmán vallású munkatárs, és naponta hányszor kerül erre sor? Miért kérdezi meg mindig egy brit, hogy hogy vagy, és mit kell erre válaszolni? - ezek a kérdések egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert hazánkban, a kisebb vállalkozásokban is. 

Új filozófiák meghonosítása
Az érzékenyítésnek azonban korántsem a munkahelyi kollektíva összeállítása és hatékony működtetése szempontjából van jelentősége. Számos területen alkalmazható a technika, például fenntarthatósági kérdésekben is. 
Amennyiben a kollégák (be)látják, hogy éves szinten mekkora környezetkímélés érhető el olyan apróságok bevezetésével, mint a számítógépek áramtalanítása a munka befejezésekor, a légkondicionáló 1-2 fokkal feljebb állításával, vagy a nyomtatáshoz használt papír mennyiségének visszafogásával, belső indíttatásból fogják megtenni ezeket a lépéseket. Mindez pedig jelentős költségcsökkenéssel, ezáltal pedig hatékonyságnövekedéssel is járhat.
Érzékenyítéssel számos olyan témára fel lehet hívni a figyelmet, amelyek a kis- és középvállalkozás működése szempontjából kulcsfontosságúak. Ráadásul a tolerancia, a nyitottság növekedése olyan innovatív technológiák, módszerek kidolgozásában is szerepet játszhat, amelyek a korábbihoz képest merőben eltérő perspektívákat nyitnak a kkv számára - akár új piaci szegmensek felfedezésében vagy a tevékenységi kör szélesítésében is segíthetnek.