Egyéb

Ergonómia az irodában

Az ergonómiának, vagyis az ember-gép-munkakörnyezet kapcsolatának, egy iroda berendezésekor különösen nagy hangsúlyt kell kapnia. A rosszul kialakított bútorok okozta helytelen testtartás egészségkárosító hatásait sokszor csak sokkal később érezzük, pedig a teljesítményünket észrevétlenül ronthatják.

Testtartás

A munkakörnyezet eszközeinek munkavállalókhoz igazítása során az egyik legfontosabb kérdés a megfelelő testhelyzet biztosítása. Egy 8 órás munkanapon az irodai dolgozók jelentős része 7 órát az asztalánál tölt, éppen ezért az asztal és a székek helyes beállítása kiemelt fontosságú. A gerinc terhelésének csökkentése érdekében a szakirodalom azt javasolja, hogy ezeket a földdel teljes felületével érintkező talpakkal és vízszintes combokkal érdemes töltenünk. A monitorunk tetejének a szemünkkel egy magasságban, vagy kicsivel az alatt kell elhelyezkednie. A megfelelő magasságot állítható irodai székekkel érhetjük el legjobban, a kényelmes tartást jelentősen segítheti az asztalmagasság állíthatósága is.

A kézzel állítható kivitel mellett, ma már a motorikusan állítható asztalok is könnyen beszerezhetők. Utóbbiak előnye, hogy az időszakos álló munkavégzést is könnyen lehetővé teszik, igaz, az egyszerűbb asztalokhoz képest ugyanakkor számottevően drágábbak, nagyobb beruházást igényelnek. Az álló munkaállomásokra is vonatkoznak szabályozások és javaslatok. A munkaterület magasságát úgy érdemes megválasztanunk, hogy a billentyűzetet a csukló megtámasztásával, álló helyzetben is tudjuk használni. A pihenő testtartást lehetővé tevő, legalább 30 cm átmérőjű teret kell biztosítani a lábaknak. 

Nem mindegy, min ülünk

A komfortos és helyes testtartást biztosító irodai székek széles választékával találhatjuk szembe magunkat az irodai berendezés kiválasztásakor. Érdemes azonban odafigyelni, milyen paramétereket állíthatunk a székeken, a magasság mellett a háttámla dönthetősége és az ülőfelület dőlésszögének beállítása egyaránt hasznos lehet a megfelelő pozícióhoz. További kényelmi extra tartássegítő funkciókat is érdemes figyelembe vennünk. Van-e kar- és lábtámasz – utóbbi jellemzően a nagyobb méretű székeken kap csak helyet – vagy rendelkezik-e deréktámasszal. Az extra funkciókat tartalmazó irodai székek jellemzően nagyobb méretűek, ezért a beszerzéséről a helyiségek méretével összhangban érdemes dönteni.

Az elrendezés

Egy nagyméretű bútorokkal túlzsúfolt iroda nem csak a közlekedést – ezáltal pedig a munkavégzést – nehezíti meg, hanem esztétikailag is nyomasztóan hathat, ezzel a dolgozókra és a látogatókra is rossz benyomást tehet. Érdemes kihasználni a rendelkezésre álló teret. A kisebb helységekben a légiesebb, könnyebb szerkezetű, bútorok az előnyösebbek, a nagyobb terekben azonban nyugodtan alkalmazhatunk méretes, nagyobb hasznosítható felülettel rendelkező bútordarabokat is.

A munkatér felosztása során érdemes pihenő területek kialakítására is hangsúlyt fektetni. Ezeken a közösségi tereken szünetet tarthatnak a kollégák, a közös ötletelés helyszínei lehetnek, vagy akár vendégek fogadására is alkalmasak lehetnek. A pihenők kialakítását sokkal inkább az esztétika és a pillanatnyi komfort határozza meg, hiszen ezeket a bútorokat jellemzően kevesebbet használják. 

Az elrendezés és bútorkiválasztás során nem szabad megfeledkeznünk a mozgáskorlátozott kollégákról sem. Az ő igényeiket minden bútorelemnél figyelembe kell vennünk, különösen sokat számít a jól átgondolt elrendezés és a nagy flexibilitást nyújtó, több állítható paraméterrel is rendelkező bútorok alkalmazása.