Egyéb

Egyterű irodák: divat vagy a hatékonyság kulcsa?

Manapság divatos a nyitott munkatér, ugyanakkor a hagyományos, több helyiségből álló felosztásnak is vannak jelentős előnyei. Összeszedtük az egyterű irodák előnyeit és hátrányait.

Az egyterű irodák eredete ugyan bizonytalan, kétségtelen tény azonban: a nagy üzemek mintájára kialakított közös terek helytakarékosak, ezáltal hatékony irodai elrendezést tesznek lehetővé.  Az open office manapság divatos megoldás, de érdemes körültekintő döntést hozni, amikor egyterű iroda és szeparált munkavégzési helyek között választunk. Járjuk körbe alaposan, melyik illeszkedik jobban cégünk tevékenységi köreihez és kollégáink feladatvégzési rutinjaihoz.

Hatékonyabb munkavégzés?
Az open office egyik legnagyobb előnyének a dinamizmust tartják. Az egy légtérben dolgozók könnyebben és hatékonyabban tudnak együttműködni, mivel semmilyen akadály nem választja el egymástól a munkatársakat. A csoportokon belüli kommunikációban gyakorlatilag nullára csökkenthető a fáziskésés, ugyanis mindenki elérhető közelségben dolgozik. Ez persze azzal is jár, hogy a formális kapcsolattartást egy kötetlenebb munkatársi kommunikáció váltja fel, ami különösen a közösen alkotó, szorosabban együttműködő munkaterületeken segíti a kollégák összehangolását, valamint az ötleteléseket, tervezéseket.
Ezzel együtt jár ugyanakkor az is, hogy a kollégák folyamatos jelenléte csökkentheti a munkavégzés hatékonyságát az erős koncentrációt követelő folyamatokban. Az open office-okban ezt különféle hangfogók és a munkaállomások körüli kisebb paravánok segítségével lehet tompítani, a legújabb felmérések alapján azonban akár 15 százalékos teljesítményromlást okozhat, amennyiben 3-4 kollégánál többen tartózkodnak egy légtérben.

Modern elrendezés kontra hagyományos irodák
A fenti okok miatt a nyitott terű irodák kialakítása is fejlődött az elmúlt években. Az általában vezetőknek és érzékeny adatokkal dolgozó kollégáknak kialakított külön szobák mellett megjelentek a részlegesen szeparált helyiségek – általában üvegfallal elválasztva a benne tartózkodókat a közös munkaterülettől. Ezek a helyiségek kiválóak alkalmi használatra egy-egy hívás vagy nagy odafigyelést igénylő munkafolyamat elvégzésére. Ugyanakkor megőrizik az open office nyújtotta modern, dinamikus és átlátható elrendezést. A döntés előtt érdemes mérlegelni a nyitott terek előnyeit és hátrányait. Nem érdemes az átalakítás mellett döntenünk, ha a kollégák „állandó lakói” lesznek a szeparált övezeteknek, ebben az esetben érdemes inkább a klasszikus, több szobás irodát választani. A gyors reakciót igénylő területeken, mint a call centerek és az értékesítési csoportok, valamint a kreatív területek – ahol gyakori a közös ötletelés, az alkotási folyamat és az egymás munkájára építkezés – lehet érdemes bevezetni az egyterű irodákat.