Egyéb

Béren kívüli juttatások másként

Nem kell feltétlenül drága, magas kulcsokkal adózó cafetéria-elemekben gondolkodni ahhoz, hogy a kollégák komfortosabban érezzék magukat az irodában – vagy a bőrükben. 

Gyakran elég egy kis kreativitás és egy előzetes felmérés házon belül arról, hogy a többségnek milyen igényei vannak.  Összegyűjtöttünk néhány, egyelőre korántsem széles körben elterjedt, ám igen motiváló béren kívüli juttatást.

Sportot űznek belőle
Egy csocsó- vagy pingpongasztal az iroda egyik sarkában segít levezetni a feszültséget, oldani a konfliktusokat és a kollégák izmait is megmozgatja, ami köztudomásúan jótékony hatással van a közérzetre, a teljesítőképességre, ráadásul a kreativitásra is. Vannak cégek, amelyek minigolffal, darts-cal próbálkoznak – a zárt térben is űzhető sportolási lehetőségek tárháza széles. Érdemes kipróbálni!

Home office, mint juttatás
Teljesítményalapon vagy közérzetjavító intézkedésként elgondolkodhat az ember azon, hogy biztosítsa a távmunka lehetőségét a kollégáknak. 
Különösen a fiatal generáció tagjai, illetve az egyedül is megbízható, jó minőségben, sőt, akár az irodai társas együttlétnél hatékonyabban dolgozó munkatársak biztosan örülni fognak. Akár motivációjuk, lojalitásuk szintjét is emelheti ez az intézkedés. A home office iránti igény – főként a koronavírus-járvány kitörése óta – drasztikusan megugrott a munkavállalók körében. Érdemes építeni erre. A megspórolt utazással kapcsolatos idő, költség és környezetterhelés szintén jó érv mellette. Szintén támogató az a tapasztalat, miszerint a jól szervezett home office munka hatására a munkahelyen, bent együtt töltött idő is fontosabbá és hasznosabbá válhat.

Mobilitás két keréken
2022. január 1-től a munkáltatók ingyenesen biztosíthatnak a munkavállalóknak kizárólag emberi erővel hajtott kerékpárt vagy legfeljebb 300 W teljesítményű elektromos motorral segített elektromos kerékpárt, akár kizárólag magáncélú használatra is. 
A kerékpár nem kerül ugyan a munkavállaló tulajdonába, a juttatás viszont teljes mértékben adómentes.
Nem feltétel az sem, hogy a normál vagy elektromos kerékpárt a magánszemély a vállalkozás érdekében is használja, így ezzel a juttatással nagyot dobhat a cég a sportkedvelő, ökotudatos kollégák munkakedvén, work-life balance egyensúlyán. 

Céges közösségi programok
Individualizált társadalmunkban sokan alábecsülik a jelentőségét a céges közösségi programoknak. Pedig a vállalati anyák napja, karácsony vagy a sportnapok olyan közös élményeket generálnak, amelyek nem csak a csapattagok közötti összetartást erősítik, de a céghez való lojalitás szintjét is növelik. 
Ráadásul egy közös kirándulás, hétvége, csapatépítő jellegű munkamentes hétköznap viszonylag kis befektetéssel és pénzből is megvalósítható. Legalább próbaképpen érdemes egyszer rászánni az időt egy ilyen rendezvény megszervezésére!

Rugalmas feltételek
Élethelyzettől függően rendkívüli módon megváltozhatnak a munkavállalók igényei – elég, ha egy szülés utáni családra gondolunk. 
A jelenlegi munkaerőhiányos helyzetben érdemes a kollégák tudtára adni, hogy amennyiben másik életszakaszba lépnek, saját vagy családi körülményeik jelentősen megváltoznak, speciális kéréseikkel nyugodtan fordulhatnak vezetőjükhöz vagy a tulajdonoshoz. A sabbatical (alkotói szabadság) bevezetéséhez hasonlóan így nem kell azzal számolni, hogy automatikusan elveszíti a cég a bevált, tapasztalt, a csapatba már jól beilleszkedett munkatársát. Ehelyett más feltételekkel, más munka- vagy feladatkörben ugyan, de tovább folytathatják gyümölcsöző együttműködésüket.

Sabbaticalt mindenkinek!
Alkotói szabadságnak, életszünetnek, carrier breaknek is nevezik azt a fél-egy éves fizetés nélküli időszakot, amit azért szoktak biztosítani a kollégáknak, hogy ne égjenek ki. A sabbatical engedélyezése, sőt, felajánlása azért fontos, mert még a tapasztalt, egyébként motivált kollégák is belefásulhatnak munkájukba vagy felmerülhetnek olyan élethelyzetek, amikor jobb lenne kilépni átmenetileg a munkahelyi kötelezettségekből. Mindez történhet szinte észrevétlenül vagy jelentős teljesítményromlással kísérve. 
Amennyiben a kollégák tudják, hogy van lehetőségük hosszabb szünetet tartani,  megoldani a felmerült külső feladatot vagy csak alaposabban pihenni és regenerálódni, közben messzebbről nézhetnek rá az életükre és karrierjükre, majd pedig visszatérhetnek a munkahelyükre, nagy valószínűséggel nem fognak örökre távozni a cégtől. Így fontos bástyákat menthet meg a munkáltató – még ha időlegesen el is veszíti őket.