Egyéb

Adómentesen adható juttatás a céges kerékpár

Adómentesen adhatnak kerékpárt dolgozóiknak használatra vagy juttatásként a vállalkozások, ráadásul a cafetériaként nyújtott biciklik vételárát és fenntartási költségét is le lehet írni az adóalapból. Egy céges kerékpárflotta kialakításához és üzemeltetéséhez sok mindent végig kell gondolni, de vannak már erre szakosodott társaságok, amelyek képesek komplex szolgáltatást nyújtani a beszerzéstől a fenntartásig.

A vállalkozások 2022 januárjától adómentesen adhatnak a munkavállalóknak kerékpárt és elektromos kerékpárt (pedelec) béren kívüli juttatásként. A személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítása értelmében -nem pénzben kapott- adómentes juttatás lett a kifizető által biztosított, kizárólag emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300 Watt teljesítményű elektromos motorral felszerelt kerékpár magáncélú használata. A társasági adóról szóló törvény pedig úgy változott, hogy a cégek leírhatják a társasági adóból a dolgozók számára vásárolt biciklik és pedelec-ek vételárát, valamint a fenntartási költségeket. Ennek a két módosításnak köszönhetően a vállalkozások számára 2022-től lényegesen egyszerűbb és olcsóbb lett kerékpárflottát fenntartani vagy biciklit juttatni a munkatársaknak. A kerékpárok ezzel jelentős adminisztratív és adózási előnybe kerültek a céges autókkal szemben, különösen magánhasználat esetében. Az ezen a téren már előttünk járó, több éves tapasztalattal rendelkező cégeknél a bringázással járó mindennapos mozgás, jobb közérzet, kiszámíthatóbb menetidők további előnyeit is el szokták „könyvelni” a bicajok javára.
A céges kétkerekűek használatát nem kötik szabályok. A dolgozók a kerékpárokat nem csak arra vehetik igénybe, hogy bejárjanak a munkahelyre vagy a telephelyen belül közlekedjenek és például árut szállítsanak vele (egész komoly terheket vihetnek az erre kialakított bicajok). A vállalati flottát használhatják magáncélra is, sőt, akár kizárólag magáncélra is kaphatnak kerékpárt. Nincsenek megkötések arra vonatkozóan sem, hogy milyen tevékenységet folytató cég adhat kétkerekűt dolgozóinak, minden vállalkozás kínálhat cafetériaként biciklit a munkavállalóknak. A cafetéria keret terhére beszerzett kerékpár azonban akkor sem lesz az alkalmazotté, ha magáncélra használja. A kétkerekű a vállalkozás flottájában marad és a bicikli használati joga lesz a cafetéria juttatás.

Ugyan a jogszabályi háttér rendkívül kedvezően változott 2022. januártól, egy céges kerékpárflotta kialakítása azonban nagyobb körültekintést igényel annál, minthogy a következő hónapban a cég vásárol tíz új biciklit a dolgozóknak. Jó pár dolgot érdemes végiggondolni, mielőtt belevágunk egy ilyen beruházásba. Hol helyezkedik el a cég székhelye, telephelye, biztonságosan megközelíthető-e kerékpárral? Megoldható a kétkerekűek őrzött tárolása, a pedelec-ek töltése elektromos hálózatról? Minden munkatárs, aki azt igényli, saját használatú biciklit kap vagy a meghatározott méretű közös, céges flottából mindenki alkalomszerűen, szükséglete szerint igényelhet járművet? Dedikált, névreszóló biciklik esetén ki fizesse a fenntartás, az esetleges javítások költségét? Elemezni kell a kerékpárok használatával járó felelősséget is. A KRESZ szabályai szerint nem kötelező bukósisakot használni, de a flottát fenntartó vállalkozás akár ezt is előírhatja a kétkerekű használatának feltételeként. Kell-e kötni a biciklikre vagyonbiztosítást vagy felelősségbiztosítást, illetve a dolgozókra balesetbiztosítást? Az esetleg szükséges öltözők és zuhanyzók kialakítása is felmerülhet… 

A vállalkozásoknak akkor sem kell lemondani a kerékpárflotta kialakításáról, ha az ezzel járó feladatokat és adminisztrációt előzetesen túl soknak érzik. Ma már Magyarországon is számos társaság nyújt a cégesautó flottához hasonló bicikliflotta szolgáltatást. Ezek a vállalkozások akár komplett kiszolgálásra is képesek a bevezetéshez szükséges komplex stratégia kidolgozásától az eszközbeszerzésen, üzemeltetésen, cserekerékpár biztosításán át a különféle biztosítások intézéséig.