Egyéb

A motiváció lehet az üzlet motorja 2024-ben

A vállalkozások aktualizált tervekkel, a további fejlődést támogató, új célokkal vágnak neki a 2024-es üzleti évnek, amelyek megvalósításához elengedhetetlen a hatékony csapatmunka. Hogyan motiválja a tudatos cégvezető a munkatársakat abban, hogy elkötelezetten álljanak az idei kihívásokhoz is? 

A tavalyi tapasztalatok tükrében nem elég a száraz tények, üzleti mutatószámok és feketén-fehéren rögzített, stratégiai elképzelések mentén gondolkodni az új év új kihívásairól a vállalkozásban. A jövedelmező elképzelések sikeres kivitelezése a cég emberi erőforrásainak hatékony kihasználásán is múlik. 

A januári újratervezés után már juthat idő arra, hogy a vállalkozás vezetője átgondolja az eddigi gyakorlat alapján, hogy tudatos és empatikus hozzáállással miként tudja tovább motiválni a munkatársakat. Idén is rengeteg kihívás vár a gazdasági szereplőkre, ezért létfontosságú a csapat gördülékeny, lendületes munkakedve és a kollégák maximális szakmai együttműködése a cég érdekében. 

A trendek szerint a béren és a különféle juttatásokon, illetve az elérhető karrier- és képzési lehetőségeken kívül – kortól és nemtől függetlenül – legalább olyan fontos szempont az alkalmazottaknak, hogyan érzik magukat a mindennapi munka során, támogató-e számukra a munkahelyi környezet. Ebben leginkább a vezetői hozzáállásnak van nagy szerepe. 

Szerencsés az a vállalkozás, amely évek óta összeszokott gárdával, olajozott menetrend alapján működik a célkitűzésekért, ez igazolja, hogy a vezető jól bánik az embereivel, akik tehetségük legjavát adva lojálisan, rutinosan járnak el. Ebben az esetben is hasznos lehet azonban, ha sorra vesszük, miként lehet a csapatmunka az eddiginél is eredményesebb. Ha pedig éppen a régóta áhított megbízás küszöbén állunk, esetleg átalakulás vagy piacbővítés, költséges fejlesztés van soron, különösen érdemes felfrissíteni a vezetői feladatkör humánszemléletű oldalát. 

Motiváció, a legális munkahelyi drog 
Legyen szó kisebb, időszakos projektről, vagy komplett, egész éves stratégiáról, a sikeres vállalkozás egyik kulcsszava a motiváció, amely nem egy passzív pszichológiai fogalom, sokkal inkább folyamatos energiabefektetést igénylő cselekvéssorozat eredményeként van jelen. Kis odafigyeléssel akár már rövid távon is biztos hasznot hajt a cégnek.

Az anyagi juttatásokról szóló megállapodás vagy az év eleji fizetésrendezés mellett a figyelmen alapuló, napi ösztönzés is elsődlegesen a vezető hatáskörébe tartozik, amellyel példát mutat, és egyúttal képet fest a vállalkozás által közvetített értékrendről. 

Több felmérés igazolja a motiválás fontosságát. A Gallup Intézet kutatása szerint a munkavállaló és a felettese közötti kapcsolat sokkal meghatározóbb a dolgozó megtartásában, mint a bér vagy az egyéb juttatások. A méltányos és lelkesítő vezetés, a szakmai mentorálás visszatartja a munkatársakat az elvándorlástól, akiknek attól függ a produktivitása, hogy mennyire vannak meggyőződve a főnök feléjük tanúsított törődéséről. Vannak emberek, akiket a pénz kevésbé ösztönöz, inkább máshogy motiválhatóak, mert többre tartják, ha értékelik a munkájukat és például bevonják őket a döntési folyamatokba. 

Amilyen egyszerűen hangzik, olyan nehéz is lehet megtalálni az ideális ösztönző megoldásokat, mivel mindenki számára mást jelent az elégedett élet, az elismertség, a jóllét érzése – ezért nincs is egységes motivációs recept. Amerikai sikertrénerek, így például a közismert Dale Carnegie, gyakorlati tapasztalatai szerint ugyanakkor létezik néhány bevált módszer arra, miként adhatunk szárnyakat a kollégáknak. 

Lendületbe hoz a felelősség
A legjobb, ha a személyes figyelem naponta megnyilvánul – többek között abban, hogy a vezető igyekszik közelebbről megismerni a munkatársait – így kiderülhet, mi az, ami tényleg motiválóan hat rájuk. 

Alapvető, hogy folyamatosan fejezzük ki a munkatársak felé: a cég vezetése megbecsüli a munkájukat és tiszteletben tartja a pozíciójukat, a szerepük pedig fontos a vállalkozás sikerében. A kollégák azért is hálásak lesznek, ha szóban és írásban megünnepeljük egy-egy projekt, időszakos megbízás, külön feladat sikeres elvégzését – ezt lehetőleg a friss eredmény ismeretében rögtön, őszinte, egyénre szabott módon tegyük meg!

Lelkesebbé teszi a dolgozókat, ha a vezető nem csak rájuk bízza a feladatot, hanem már az elején bevonja őket az előkészítésbe, a folyamat megtervezésébe, vagy a döntéshozatalba, esetleg a beosztottak részt vehetnek a tárgyalásokban a megrendelővel, vagy a kivitelezővel. Ha a munkavállaló úgy érzi, hogy nélküle nem lenne teljes a projekt, akkor a kreativitása is életre kel, és végül büszkeséget érez az elért eredmény láttán. Ez a jövőbeni feladatoknál is inspiráló tapasztalatként merül fel benne, így legközelebb könnyebb lesz bevonni a többletmunkába. 

Ha a vezető felhatalmazására az alkalmazott aktívan részt vehet a folyamatokban, azzal mindketten hozzájárulnak, hogy a munkahelyi környezet kellemes légkörű, dinamikus legyen. Ezt segíti elő az is, ha nyomon követjük, monitorozzuk a kollégák elégedettségét a munkakörnyezet, a morál, a fejlődési irányok szempontjából – ehhez objektív és szubjektív visszajelzéseket gyűjthetünk névtelen kérdőívek, személyes beszélgetések, vagy a konyhában elhelyezett, ötletgyűjtő láda segítségével. 

A magánélet szentsége
A munkavállalókkal való közvetlen kapcsolattal egyben az egyéni igényeikre és a családi körülményeikre is figyelünk, felvállaljuk, hogy tiszteletben tartjuk a magánéletüket is. 

Ha vezetőként különféle életmód-támogató programok, stresszkezelés vagy mentálhigiénés támogatás, kisgyerekes szülőket segítő life coaching révén tettekre váltjuk a kiegyensúlyozott élet iránti elkötelezettségünket, az a dolgozókra is jó hatással van. Ez ugyanis növeli jóllétüket a munkahelyi életminőség szempontjából és nem helyez rájuk olyan nyomást, ami túlzott elvárásokról szól, és ezért kiégéshez vezet, elnyomva a munkakedvet. 

A munka és a magánélet egyensúlyának támogatásában a tudatos vezető – a vállalkozás működési gyakorlatához illően – nyitott a rugalmas munkaidőbeosztásra, a hibrid munkarendre, illetve a rendszeres csapatépítő vagy sportolási programokra is. Emellett érdeklődik a dolgozó hobbija, szabadidős tevékenységei iránt, sőt, akár ösztönzi is a munkán kívüli elfoglaltságokat. 

Ösztönöz a továbbképzés lehetősége
Nem hagyható figyelmen kívül, hogy az ambiciózus szakemberek számára konkrét, kézzelfogható ösztönzést jelent, ha a területükön olyan elméleti vagy gyakorlati képzés lehetőségét biztosítja a cég, amellyel bővítheti ismereteit, gazdagíthatja szakmai kompetenciáját vagy a kapcsolatait. Arról nem beszélve, hogy kevésbé jut eszébe támogatóbb hely után nézni, ha a személyes és szakmai fejlődésére házon belül biztosítottak a feltételek. 

Az újabb képességek fejlesztését és a karrier támogatását jelentő képzések biztosításával a vállalkozás megmutathatja, hogy proaktív módon nyitott az innovációra, hajlandó időt és pénzt áldozni a munkavállalók érdekét szolgáló befektetésekre. A tanfolyamokon felül ilyenek lehetnek a szakmai rendezvényen, külföldi konferencián való részvétel is. Ez az egyik legerősebb, objektív tényező a dolgozók megtartásában, és felmérések szerint jelentősen csökkenti a fluktuáció esélyét a cégnél. 

Azt is fontos szem előtt tartani, hogy a különösen értékesnek tartott munkaerő megtartása múlhat a cégen belüli előléptetésen is. A szakmai pályafutás belső támogatottságával hosszú időre elnyerhető a produktív munkatárs elkötelezettsége, általa a vállalkozás céljainak felvállalása és gyümölcsöző szolgálata.