Egyéb

Munkajogi szabályok 2022-ben

2022-ben számos változás történt az előző évhez képest a járulékrendszerben, de sok új szabály működik a munkajog vagy éppen a béren kívüli juttatások terén is. Alábbi összeállításunkban a legfontosabb számok, tudnivalók és jogszabályok szerepelnek, ezeket minden vállalkozás vezetőjének érdemes tudnia.

2022. január 1-től a minimálbér 200 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig bruttó 260 ezer forintra emelkedett. Utóbbi nettója adókedvezmények nélkül 172 900 forint. Ezt minden szakképzettséggel rendelkező munkavállalónak ki kell fizetni. Hetibér alkalmazásakor a garantált bérminimum legalább 59 780, napibér esetében 11 960, az órabér pedig 1495 forint.
2022. január 1-től 13%-ra csökkent a szociális hozzájárulási adó (szocho). Szintén év elejétől megszűnt a bérjövedelmek után fizetendő 1,5%-os szakképzési hozzájárulás. Ennek köszönhetően a munkáltatókat terhelő járulékok összesen 4%-kal csökkentek, így jelenleg 11,5%-ot tesznek ki.
Növekedett viszont az egészségügyi szolgáltatási járulék összege, amely 2022. január 1-től havonta 8400 forint, vagyis naponta 280 forint. Bére után a munkavállaló/biztosított pedig 18,5% társadalombiztosítási járulékot fizet.

Közösségi közlekedés esetében a munkáltatónak meg kell térítenie a bérlet vagy menetjegy árának legalább 86 százalékát, míg saját gépjármű használatakor a közúton mért távolság alapján kilométerenként 15 forintot a munkában töltött napokra vonatkozóan.
Adómentes költségtérítés csak a munkahely és a lakóhely közötti közlekedésre adható. A kizárólag otthonról tevékenykedő munkavállaló esetében például nem biztosítható adómentes költségtérítés, mivel a jelenlegi szabályok szerint nem az iroda a munkavégzés helye.
A távmunkában dolgozók január óta akár havi 20 ezer forintot is kaphatnak feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre (rezsi, internet, biztosítás) munkáltatójuktól. Számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén a munkáltató írásos tájékoztatást ad a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülmények szabályairól, a munkavállaló ezek figyelembe vételével választja meg a munkavégzési helyet. A nem számítástechnikai eszközzel végzett munka (például varrás vagy egyszerűbb összeszerelési feladat) esetén a nagyobb kockázatra tekintettel a felek írásban állapodnak meg a munkavégzés helyéről, amelyet a munkáltatónak előzetesen munkavédelmi szempontból megfelelőnek kell minősítenie. Ezt követően a munkavállaló nem változtathatja meg a távmunkavégzés helyét.
Január elseje óta adómentes a kifizető által biztosított - kizárólag emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300 W teljesítményű elektromos motorral segített - kerékpár magáncélú használata. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a munkáltató a feltételeknek megfelelő kerékpárt, elektromos kerékpárt biztosíthat a munkavállalói számára, amely azonban nem kerül a munkavállaló tulajdonába.

2022. január 1-től a táppénz napi maximum összege 13 333 forintra emelkedik. Az összeg a mindenkori minimálbér (2022-ben 200 000 forint) kétszeresének 30-ad része.
A munkanélküli segély, vagyis hivatalos nevén álláskeresési járadék maximuma idén a bruttó 200 ezer forintos minimálbér szintje, azaz egy napra vetített összege 6666 forint. A járadék legfeljebb 90 napig jár.