Egyéb

Költségcsökkentési praktikák kis- és középvállalkozásoknak

Adminisztráció, HR- és marketingvonalon szakmai szoftverekkel, rezsioldalon megújuló energiára alapozott rendszerekkel spórolhat egy cég sokat, de érdemes elgondolkodni az irodai kihasználtság optimalizálásán is. Költségcsökkentési, avagy -optimalizálási kisokos következik.

Időről időre megköveteli a makrogazdasági helyzet változása, de még inkább a cég aktuális piaci pozíciójának, versenyképességének folyamatos javítása, hogy a vezetés megvizsgálja, vajon mely területeken eszközölhető olyan költségcsökkentés, ami hozzájárulhat a profit- és hatékonyságnöveléshez.
Összegyűjtöttünk néhány területet, amit érdemes áttekinteni, hátha ott jelentős kiáramló összegek „foghatók meg”.

Ember helyett gép
A digitális forradalom időszakában élünk, szükségtelen magyarázni, miért hatékonyabb egy jól működő online rendszer, szoftver vagy éppen applikáció használata az emberi munkaerő helyett. 
Tipikus terület például a HR, az adminisztráció és az értékesítés, illetve a marketing, ahol elsősorban a digitális lehetőségek nyújtotta eszközökhöz érdemes nyúlni. Bérszámfejtő, bejövő számlákat feldolgozó, munkaidőnyilvántartó, projektmenedzsment szoftverek, a Facebook hirdetéskezelő felülete, direkt marketing levelezőrendszerek - szinte határtalanok a lehetőségek. Rengeteg ráfordított munkaóra és hibalehetőség váltható ki így, ugyanakkor számos új funkciót is kihasználhatunk. Mindössze azt a területet kell belőni, ahol - már meglévő szakembereink munkáját kiegészítendő vagy éppen az ő kapacitásukat felszabadítandó - szoftveres megoldáshoz szeretnénk nyúlni. Szakembereinket megszabadíthatjuk a gépies, monoton munkaszakaszoktól, kreatívabb, hasznosabb és örömteli munkát végezhetnek, s további emberi munkaerő felvételét is megspórolhatjuk…

Biztos, hogy szükség van ekkora irodára? 
A koronavírus-járvány még azoknál a cégeknél is újraértékelte a távmunkát, ahol a vezetők korábban ódzkodtak ettől a munkavégzéstől. Ma már a legtöbb munkakör otthonról is menedzselhető, a kollégák távollétével pedig irodatér szabadul fel. 
Aki saját tulajdonú ingatlanban dolgozik, gondolkodhat bérlők keresésében, de más funkciókra - például raktározásra - is használhatja a felszabaduló teret. Aki pedig bérel, és hosszú távú szerződés köti, újratárgyalás után szintén számolhat albérlők fogadásával, vagy az eredeti konstrukció kedvezőbbé tételével. 

Alkalmazotti jogviszony helyett valami más
Bár a kulcsembereket mindenképpen érdemes munkaviszonnyal is magához kötnie a cégeknek, nem minden feladathoz szükséges, hogy az azt elvégző szakember szorosan a kollektíva tagja legyen. Megbízási szerződéssel, projektjelleggel, óra- és teljesítményalapon is lehet szerződni. Főként speciális, illetve átmeneti tevékenységek elvégzésekor megfontolandó az ilyen konstrukció.

A zöld gondolkodás is megtérül 
Ma már sokkal több üres lózungnál a környezettudatosság, a zöld gondolkodásmód a kkv-k körében is. Ha eddig nem került fókuszba, most az elszálló energiaárak miatt mindenképpen érdemes végiggondolni, hogy a cég működéséhez szükséges energia, víz és más erőforrások hogyan fedezhetők alternatív forrásból. 
Elsőre egy nagyobb befektetést mindenképp igényel például a napelemek, napkollektorok vagy egy hőszivattyú telepítése, esetleg a szigetelés felújítása, azonban olyan beruházást kell tervezni, ami legalább hosszú távon biztosan megtérül. Számolhatunk azzal, hogy időről időre kifejezetten ilyen célra elérhetők pályázati források, speciális hitelek is, gyakran akár 0 százalékos önerővel.
Hasonlóan komolyabb befektetést igényel, de szintén alapjaiban változtathatja meg a kiadási oldalt például a benzines cégautóflotta elektromosra cserélése, illetve a dolgozók ösztönzése az alternatív közlekedési eszközök - például e-roller, e-bicikli - használatára. 

Apróságnak tűnhet, de szintén pénztárca kímélő ötlet a munkatársak érzékenyítése a fenntartható megoldásokra például a nyomtatással kapcsolatban. Drasztikusan csökkenthető ugyanis a felhasznált papír mennyisége, ha felhívjuk a kollégák figyelmét, mennyibe kerül a cégnek az indokolatlan nyomtatás, és mekkora ökológiai lábnyomot hagy maga után. A következő, mindannyiunknak hasznos lépés a hulladék mennyiségének tudatos csökkentése és szelektív gyűjtése lehet.