Egyéb

Így építs csapatot egy kis cégnél!

Motivál, ugyanakkor kikapcsol, kiépíti és újrarendezi az emberi viszonyokat, de rendszerszinten hibás működési mechanizmusokra is képes rávilágítani egy jó csapatépítő tréning. Hogy miért fontos egy kis cégnél - vagy főleg egy kis cégnél! - a kohézió és a jó kommunikáció a munkatársak között? Összegyűjtöttük a válaszokat!

Egy kis- vagy középvállalatnál különösen nagy jelentőséggel bír a csapattagok közötti kohézió, az együttműködések mennyisége és minősége. Ahhoz, hogy hatékonyan dolgozni képes, egymást támogató, dinamikus kollektíva jöjjön létre, a jó vezetőkön kívül olykor csapatépítő eseményekre is szükség van. 

Ezek a rendezvények lehetnek valamilyen képzéssel, tréninggel, oktatással egybekötöttek, de teljes mértékben a kikapcsolódásra koncentrálóak is. 

A csapatépítő lehet: 

Bár biztosan akadnak olyan cégvezetők, akik ódzkodnak a csapatépítés műfajától, mert idő-, energia- és pénzpocsékolásnak tartják, egy ilyen jól megtervezett eseménynek számtalan előnye van rövid-, közép- és hosszútávon is. 

  1. Az együttműködést ösztönző feladatok, gyakorlatok egy kötetlen környezetben teljesen más minőségű kapcsolatot hozhatnak létre a résztvevők között, mint ami korábban kialakult közöttük. Ez pedig nem illan el a csapatépítő rendezvény végén, sőt, a következő munkanapon sem.
  2. Egy jó csapatépítő tréning serkenti a kreativitást még azok körében is, akikre ez máskor kevésbé jellemző.
  3. A közös emlékek, nevetések, az emlékezetes helyzetek olyan plusz töltetet adhatnak a munkavállalóknak, amelyet egyetlen cafetéria elem sem.
  4. A csapatépítések során gyakran derül fény rossz gyakorlatokra, illetve alakulnak ki új megoldási modellek, együttműködési formák.
  5. Egy ilyen esemény segíti az erősségek, gyengeségek, nehézségek és lehetőségek azonosítását mind egyéni, mind csoportszinten.
  6. A koronavírus-járvány hozta - sok cégnél kényszerűen bevezetett - home office, majd a hibrid munkavégzés sok helyütt minimálisra csökkentette a kollégák közötti személyes interakciók számát - ez viszont nem jelenti azt, hogy a munkatársak ne vágynának egymás társaságára. Egy csapatépítő kiváló alkalom, hogy megismerhessék vagy újra megismerhessék a másikat az emberek.
  7. Egy jól sikerült csapatépítő egyúttal aktív pihenést is jelent és ennek élményét szintén magukkal viszik a munkatársak.

A csapatépítés lényege végső soron a kollégák kimozdítása a komfortzónájukból, egy aktív és élményekben gazdag nap, ahol nem szól minden - sőt, ideális esetben semmi sem szól! - a munkáról, a főnök nem főnök többé, a berögzött rossz rutinok pedig átíród(hat)nak. 

A csapatépítők palettája rendkívül széles, az alábbiakban néhány extrém és trendi példát gyűjtöttünk össze:

  1. egy bűntény vagy a bűnös kilétének felderítése egy közös vacsora során
  2. szabadulószoba, ahonnan csak a feladatok közös megoldása után juthat ki a kollektíva
  3. canyoning vagy rafting túra 
  4. villányi bortúra (ottalvással)
  5. drónverseny
  6. geocaching kincskereséssel
  7. roncsderbi
  8. jótékonysági bútorépítés, felújítás
  9. disznótoros, szüreti mulatság, bográcsozás
  10. gokartozás
  11. városnéző túra különböző feladatokkal 
  12. paintball vagy airsoft harc
  13. valamilyen műalkotás készítése közösen
  14. csokoládékészítés
  15. VR (virtual reality) túra az óceánok mélyén vagy az űrben