Egyéb

Fejlesztés pályázati pénzből

Pályázatok révén olyan tőkéhez – anyagi vagy más erőforrásokhoz – juthat a vállalkozás, amely összeg egyébként nem, vagy csak jóval nehezebben lenne megszerezhető. Mely területeken lehet számolni ezzel a lehetőséggel, milyen előkészületeket érdemes megtenni a dokumentáció összeállítása előtt, és mi a jelentősége az előminősítésnek? Pályázati kisokos kkv-knak.

Miért éri meg fejlesztéseket tervezni úgy, hogy az aktuálisan elérhető pályázati kiírásokban is gondolkodunk? 

Az állami, európai uniós vagy más nemzetközi pályázatok útján olyan tőkéhez juthat a kis- vagy középvállalkozás, amelyre másképpen nem, vagy csak jóval drágábban és nagyobb erőbefektetés útján tehetne szert. Tőke alatt nem csupán a készpénzt, a kedvezményes hitelt, hanem például a szellemi javakhoz, illetve más, a gazdasági tevékenység végzéséhez fontos erőforráshoz történő könnyebb hozzáférést is értjük.

Pályázati forrásokat a telephely(ek) bővítéséhez, modernizálásához, a működés során használt technológiák fejlesztéséhez, munkahelyteremtéshez – azaz például létszámbővítéshez, pályakezdők foglalkoztatásának támogatásához, – továbbá kutatás-fejlesztési projektek kivitelezéséhez, kapacitásbővítéshez, exportpiaci megjelenéshez, valamint esélyegyenlőségi programokhoz, például megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásához is igénybe lehet venni. 

Ma már időről időre lehetőség van a felhőalapú és más informatikai szolgáltatások fejlesztésére is ezen a módon, de számos képzési, továbbképzési opció is kínálkozik azon cégek számára, amelyek hajlandóak időt és más erőforrásokat áldozni a pályázatok kivitelezésére. Dedikált kiírásokkal találkozhatnak a turizmusban, vagy éppen a haltenyésztésben, halászatban érdekelt cégek, illetve más mezőgazdasági vállalkozások. 

A kabáthoz a gombot

A pályázatírási folyamat első és legfontosabb lépése, hogy a vállalkozás kitűzze a célt, amelynek megvalósításához az elérhető forrásokat keresi. Ezen belül érdemes meghatározni, hogy minimum mekkora összegre volna szükség a pályázat útján, és potenciálisan a projekt mely részeihez nyújthat segítséget egy esetleges állami vagy uniós támogatás. 

Amikor már kikristályosodtak a fenti paraméterek, érdemes célirányosan keresni a lehetőségeket a pályázati gyűjtőoldalakon, vagy előfizetni valamilyen pályázatfigyelő szolgáltatásra. 

A célnak megfelelő konstrukció megtalálása után a cégvezető dönthet arról, hogy maga és csapata állítja össze a szükséges dokumentációt, vagy profi segítséget, azaz pályázatírót, illetve erre szakosodott céget fogad partnerül. 


A minősítéstől a menedzselésig

Minden esetben – az automatikusan odaítélt támogatásoknál is – érdemes előminősítést végezni, amelyből kiderül, hogy minden pontban megfelel-e a vállalkozás a pályázati feltételeknek. Ha pedig nem, a hiányosságok pótolhatók-e, vagy inkább nem érdemes indulni a pályázaton. 

Mindenképpen érdemes kijelölni még a pályázati folyamat megkezdése előtt a szervezeten belül az egyes feladatrészekért, illetve az adott projektért felelős személyeket/csapatot, és dedikált erőforrásokat – időt, eszközöket, szükség esetén külső tanácsadói segítséget – rendelni hozzájuk. 

Megnyert pályázat esetén ismét két út áll a vállalkozás előtt: házon belül végzi el a teljes kivitelezési folyamatot és annak dokumentációját, valamint az utánkövetést, vagy ezekhez az etapokhoz is pályázati tanácsadó segítségét veszi igénybe. Mindkét opciónak vannak előnyei és hátrányai is, ezért érdemes minden esetben az aktuális körülményeket figyelembe véve meghozni a döntést.