Egyéb

Életmentő kézikönyv jelenik meg az MFB támogatásával

A Magyar Fejlesztési Bank támogatásával jelenteti meg új, szülőknek szánt kézikönyvét a Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat. A „Gyermekmentő kézikönyv szülőknek” című könyv ötezer példányban jelenik meg november végén és gazdagon illusztrálva, 48 fejezetben, 270 oldalon keresztül tárgyalja a legfontosabb sürgősségi kórképeket, gyermek-elsősegélynyújtási ismereteket. Célja, hogy minél szélesebb csatornán érjék el azokat a szülőket, nagyszülőket, akik szeretnének felkészülni a gyermekgondozás során bekövetkező nem várt, akár életveszélyes helyzetekre is. A támogatás segítségével a könyv teljes bevétele a gyermekmentő alapítvány munkáját segíti majd.

„Évente átlagosan négyezer mentés tapasztalataiból pontosan tudjuk, mennyit ér az időben megkezdett újraélesztés. A jól képzett laikus elsősegélynyújtók szerepe a beteg elsődleges állapotfelmérésében, a szakszerű segítségkérésben és az egyszerű, de sokszor életmentő beavatkozások elvégzésében felbecsülhetetlen.” – jelentette ki Dr. Goschler Ádám, a Szent Márton Gyermekmentő Közhasznú Alapítvány gyermekmentőorvosa, a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekgyógyászati Klinika Intenzív Terápiás Osztály csecsemő- és gyermek intenzív terápiás szakorvosa. Megjegyezte: sokszor sajnos azt is látták, hogy a szülők, nagyszülők, gyermekre felügyelő személyek rossz helyzetfelismerése, óvatlansága, tapasztalatlansága és így a szükséges teendők elmaradása – vagy éppen a rossz, korszerűtlen gyakorlat alkalmazása – minden jószándék ellenére életveszélyes helyzeteket eredményezhet, sőt, néha tragédiába torkollhat. 

A Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat Közhasznú Alapítványnak az új könyvvel is a gyermekek egészségének megőrzése és az életmentés a célja. Az alapítvány mentőegységei a szervezet 1999-es alapítása óta több mint 56 ezer bajba jutott, beteg vagy balesetet szenvedett gyermek helyszíni ellátását végezték el. Az Országos Mentőszolgálat kötelékében a gyermekmentő kocsik az ország három régiójában, Budapesten, Miskolcon és Debrecenben sietnek a beteg vagy balesetet szenvedett gyermekek segítségére. 
A Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat nemcsak a súlyos, életveszélyes állapotú csecsemők és gyermekek magas színvonalú helyszíni ellátásában és szállításában számít az ország vezető szakmai csapatának, hanem e speciális szaktudás oktatóiként is tevékenykednek. Orvosi szakkönyvek kiadása, magas színvonalú szakmai kongresszusok megrendezése mellett a szakdolgozóknak és a szülőknek is tartanak továbbképzéseket, de készítettek már a gyermekmentésről a YouTube-on bárki számára elérhető, oktató videókat is. Ezen oktatások tapasztalatait  az új kézikönyvben is felhasználták.

Milassin Levente, az MFB Marketing és Kommunikációs igazgatója szerint hiánypótló, gyakorlatias, közérthető kiadvány jött létre, amely óriási szakmai tudást és tapasztalatot sűrít magába. Mint felidézte, az MFB támogatásával az alapítvány tavaly vásárolhatott új gyermekrohamkocsit, emellett támogatták a szervezet képzési programját és az oktatóvideók létrehozását is. 

„Az MFB tevékenysége elsősorban a magyar vállalkozások fejlesztésére irányul, ugyanakkor elkötelezett híve a társadalmi felelősségvállalásnak. A bank az üzleti működése során is fontosnak tartja a fenntarthatósággal kapcsolatos ügyek támogatását, emellett kész a szélesebb társadalmi rétegeket érintő kezdeményezéseket, alapítványokat is felkarolni” – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató.
Köszönhetően a bank támogatásának, a könyv megvásárlásával nem csak tudást és felkészültséget szerezhetnek a szülők, hanem a Szent Márton Gyermekmentőt is támogathatják. Miután az MFB a könyv megjelentetésével kapcsolatos költségeket magára vállalta, az értékesítésből származó nettó bevétel már teljes egészében az alapítvány munkáját segíti.

A könyvben a szerzők – az alapítvány szakértő mentőorvosai – évtizedes munkájuk tapasztalatait foglalták össze, hiszen tudják, melyek a leggyakoribb sürgősségi helyzetek, amelyek a csecsemők és a gyermekek életveszélyes állapotaihoz vezetnek, számtalan, laikusok számára szervezett oktatásuk során pedig képet kaptak arról is, hogy a szülők milyen dilemmákkal találkoznak. Ezért a kézikönyvben nem csak az azonnali beavatkozást igénylő, életveszélyes állapotok esetén alkalmazandó eljárásokat mutatják be, hanem minden olyan „hétköznapi” vészhelyzetet is tárgyalnak, ahol felmerülhet a sürgős segítségkérés szükségessége. Így a legmodernebb nemzetközi szakmai ajánlások alapján ismertetik a láz- és fájdalomcsillapításra, a fülfájásra, a fejsérülésekre, az allergiás reakciókra, a kiütésekre vagy éppen a sebek ellátására vonatkozó irányelveket is. 

A könyv ajánlott minden szülőnek, leendő szülőnek, nagyszülőnek, nagybácsinak és nagynéninek, továbbá minden nagy testvérnek, óvodai és bölcsődei pedagógusnak, védőnőnek, bébiszitternek, vagyis mindazoknak, akik gyermekekkel foglalkoznak.